Posiadanie ogrodu jest marzeniem wielu. Kawałek własnej zieleni, na której zagoszczą rabaty kwiatowe, krzewy liściaste oraz iglaste i równo skoszona soczyście zielona trawa. Brzmi wspaniale, jednakże nie każdy posiada wystarczającą przestrzeń na stworzenie tradycyjnego ogrodu. Co w takim przypadku? Czy trzeba na zawsze porzucić marzenia o własnym zielonym raju? Absolutnie nie! Alternatywę mogą stanowić ogrody wertykalne. Co to takiego i jakie daje możliwości aranżacyjne, tego dowiesz się w niniejszego artykułu.

Ogrody wertykalne - zielone aranżacje roślinne, idealne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz

Ogrody wertykalne to trend, który pojawił się stosunkowo niedawno, jednakże spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i ogromnym zainteresowaniem. Pozwalają one na aranżację przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ogrody wertykalne polegają na zastosowaniu odpowiednich instalacji na ścianie, które umożliwiają pionową uprawę roślin ozdobnych. Tego rodzaju rozwiązanie daje szerokie możliwości aranżacyjne dla posiadaczy małych przestrzeni wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także dla miłośników unikalnych kompozycji i nietypowych rozwiązań.

Takie innowacyjne moduły roślinne dodają uroku i charakteru przestrzeni, poprawiają jakość powietrza, wpływają pozytywnie na samopoczucie przebywających w ich pobliżu osób. Z tego też względu stanowią idealne rozwiązanie dla restauracji, kawiarni, hoteli, spa czy też biur. Na zewnątrz sprawdzą się jako ozdoba ścian, balkonów, tarasów czy dachów. Oczywiście ogrody wertykalne wymagają regularnego dostarczania wody znajdującym się w nich roślinom. W tym wypadku masz do wyboru dwa najpopularniejsze rozwiązania.

Ogrody wertykalne z obiegiem otwartym

Tego typu rozwiązanie polega na podłączeniu zielonej aranżacji do kanalizacji i zasilaniem jej z wodociągu. Obieg otwarty w ogrodach wertykalnych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i świetnie sprawdzi się, jeżeli oczywiście jest możliwość doprowadzenia wody oraz wykonania odpływu do kanalizacji. Należy pamiętać, że w tym wypadku doprowadzenie wody powinno znaleźć się w centralnym punkcie planowanej aranżacji. Odprowadzenie wody natomiast należy umieścić pod jej dolną ramą.

Ogrody wertykalne z obiegiem zamkniętym

Jeżeli jednak z jakichś względów nie jest możliwe podłączenie ogrodu do wodociągu, należy rozważyć zastosowanie zbiornika. Ogrody wertykalne z obiegiem zamkniętym będą optymalnym rozwiązaniem również, gdy nośność ściany, na której ma być umieszczona aranżacja nie jest wystarczająca. W tym przypadku na dole należy umieścić zbiornik z wodą, wyposażyć go w stosowną pompę, która będzie się włączać w odpowiednich, ustalonych godzinach. W ten sposób uzyskany pożądany obieg zamknięty. Pompa dostarczy wodę do wszystkich roślin znajdujących się w ogrodzie, po czym wróci do zbiornika.

IMG_5775

Ściany z mchu stabilizowanego - stwórz żywy obraz we własnym wnętrzu

Do aranżacji ogrodu wertykalnego możesz wykorzystać nie tylko rośliny takie jak skrzydłokwiat, zielistek, fikusy czy rośliny z rodziny ananasowatych, ale także mech. Ściany z mchu stabilizowanego cieszą się ogromnym zainteresowaniem jako oryginalna dekoracja wnętrz. Do najpopularniejszych gatunków mchu wykorzystywanych w tego typu aranżacjach należy mech leśny, chrobotek, mech czy też mech gąbczasty. Każdy z nich pozwala na osiągniecie zupełnie innej faktury i efektów wizualnych, z tego względu często stosowane są w połączeniu. Mech przeznaczony na ściany jest produktem stabilizowanym, dzięki temu nie wymaga przycinania, podlewania, jest więc bezproblemowy i samowystarczalny.

Niekwestionowaną zaletą kompozycji z mchu, oprócz oczywistych efektów wizualnych, jest funkcja naturalnego filtru powietrza. W przeciwieństwie do wielu roślin zielonych mech nie zużywa tlenu, a dodatkowo pozwala na polepszenie jakości powietrza. Jest też przyjazny alergikom, ponieważ nie gromadzi kurzu. Dodatkowo należy zaznaczyć, że mech stabilizowany nie przeprowadza procesu fotosyntezy, więc nie wymaga nasłonecznienia, dlatego jego kompozycje mogą zdobić właściwie każde miejsce w domu - łazienkę, czy nawet ciemny przedpokój.

sciana-z-mchu

Ściany z roślin stabilizowanych - bezobsługowa dekoracja dla Twojego wnętrza

Równie bezobsługowe jak ściany z mchu stabilizowanego są ściany z roślin stabilizowanych. Nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego coraz częściej stanowią oryginalny element współczesnego designu wnętrz. Występują one często jako wygodne panele przeznaczone do montażu na ścianach czy sufitach. Kompozycje z roślin stabilizowanych nadają ścianom przestrzenności i efektu 3D. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom stawianym w obecnych czasach i pozwalają na połączenie funkcjonalności z minimalizmem, estetyką oraz trwałością.

Tego typu dekoracje są na tyle uniwersalne, że idealnie wpasują się w klimat każdego wnętrza, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym czy industrialnym. Świetnie współgrają z elementami kamienia ozdobnego, drewna, szkła czy cegły. Zachwycają zarówno jako element wystroju prywatnych domów czy mieszkań, ale także jak dekoracja biur, recepcji hotelowych, centrów handlowych.

rosliny-stabilizowane

Ściany z roślin sztucznych - ciekawa alternatywa dla każdego wnętrza

Ściany z roślin sztucznych pozwalają przemycić zieleń w każde możliwe miejsce. Nie wymagając specjalistycznej pielęgnacji, rewelacyjnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i biurze. Takie pionowe kompozycje ze sztucznej zieleni do doskonały pomysł, aby ożywić i udekorować kuchnię, ciemną łazienkę, korytarz czy nawet klatkę schodową. Obecnie w tego typu aranżacjach stosowane są nowoczesne, najwyższej jakości formy, które do złudzenia przypominają żywą zieleń i na pierwszy rzut oka są właściwie nie do odróżnienia.

Występują one w postaci dedykowanych paneli z różnego typu roślinami, dzięki którym w prosty i szybki sposób można stworzyć ciekawy zielony obraz. Za pomocą takich zielonych modułów oraz własnej inwencji twórczej, kreatywności i odrobinie fantazji stworzysz niepowtarzalne kompozycje, które ozdobią twoje wnętrze i zrobią wrażenie na przybyłych gościach.

sztuczne-rosliny