Pielęgnacja zieleni w biurach

Roślinność w miejscu pracy oddziałuje korzystnie na człowieka w wielu aspektach. Zieleń w zamkniętym, biurowym pomieszczeniu wpływa uspokajająco i relaksująco, ale również może pobudzać kreatywność i potęgować chęć do aktywności w pracy. Oprócz pozytywnych efektów zauważalnych w psychologicznym funkcjonowaniu człowieka, warto wspomnieć o właściwościach leczniczych jakie niesie ze sobą obecność zieleni w biurze, tj. zwiększenie ilości tlenu, czy usuwaniu licznych zanieczyszczeń z powietrza. Dodatkowo zielona roślinność w biurze wzbogaca estetykę wnętrza i mimo znajdujących się wokół mebli, dokumentów i sprzętów biurowych, zbliża nas do natury.

Zapewniamy opiekę nad roślinami w Twoim biurze. Zarówno tymi, które dostarczamy sami, jak i tymi które nam wskażesz.

Oferujemy serwisy jednorazowe oraz cykliczne.

  • Podlewamy,
  • nawozimy,
  • przycinamy
  • czyścimy.

Na zlecenie możemy również przesadzić rośliny, które tego wymagają.

Dlaczego warto utrzymywać rośliny w biurze?

Obecność zieleni w biurze niezaprzeczalnie posiada ogrom zalet. Dużym sukcesem jest znalezienie takich roślin, które będą zaspokajały psychofizyczne potrzeby pracownika biurowego. Niezbędna okazuje się orientacja w temacie dotyczącym tego, które rośliny mają niezbędne dla nas właściwości. Jedne działają uspokajająco, obniżają poziom stresu i łagodzą objawy przewlekłego zmęczenia, inne niwelują często towarzyszący pracownikom biurowym ból głowy, czy podrażnienie oczu. Są również takie, które poprawiają koncentrację i pobudzają do pracy. Wybór odpowiedniego gatunku poprawi wydajność pracownika i zagwarantuje lepszą atmosferę w miejscu pracy. Jest to niezwykle korzystne dla zdrowia, szczególnie w tak zatłoczonym i zanieczyszczonym mieście jak Warszawa, gdzie jest dużo budynków, w których istnieją liczne biura, a w nich mnóstwo pracowników potrzebujących uspokajającego elementu natury w miejscu ich pracy.

Utrzymanie zieleni w biurze - o czym warto pamiętać?

Samo umieszczenie rośliny na biurku czy na parapecie w miejscu pracy nie wystarczy, by zaktywizować ją do korzystnego oddziaływania na nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od tego jak będziemy dbać o zieleń w naszym biurze, tak długo będziemy mogli cieszyć się jej obecnością i działaniem. Aby tak było niezbędne jest nabycie podstawowej wiedzy dotyczącej pielęgnacji zieleni.

Na utrzymanie zieleni w biurze składają się takie czynniki jak:

Wilgotność

Zwykle wilgotność powietrza w biurze wynosi od 40 do 60%. Gdy ta wartość staje się wyższa, wówczas wpływa niekorzystnie na samopoczucie biurowych pracowników. Sprzęt biurowy również nie jest obojętny na wilgotność powietrza. Aby wszystkie urządzenia działały sprawnie najlepiej, gdy wilgotność będzie zbliżona do dolnej granicy tego przedziału, czyli ok. 40-50%. W takich warunkach niewiele roślin się utrzyma, ponieważ kwiaty potrzebują wody w powietrzu znacznie więcej (nawet do 80%). W przeciwnym razie można spodziewać się, że zaczną usychać. To też skłania do znalezienia zieleni odpornej na niską zawartość wody w powietrzu biurowym. Rośliną, która toleruje suche powietrze jest, np. Chamedora wytworna. Zdecydowanie nie sprawdzi się Filodendron.

Temperatura

W kwestii temperatury zieleń jest mniej wymagająca niż pod względem zawartości wody w powietrzu. Większość roślin jest dostosowana do polskiego klimatu i standardowy biurowy przedział 19-23° C jest dla nich optymalny. Trzeba mieć jednak na uwadze, że istnieją gatunki kwiatów, które chcielibyśmy ulokować w biurze, ale np. potrzebują cieplejszego klimatu. W pomieszczeniu biurowym temperatura będzie odpowiednia, np. dla Sępolii fiołkowej. Nie sprawdzi się natomiast Złocień, dla którego optymalna temperatura wynosi poniżej 19°C.

Rotacja roślin w stronę źródła światła

Niektóre kwiaty potrzebują regularnego obracania ich do źródła światła tak, aby z każdej strony dostarczyć im słońca. W taki sposób należy postępować, np. kiedy w naszym biurze stoi Dracena.

Czyszczenie

Regularne czyszczenie roślin z kurzu, pyłu czy innych zanieczyszczeń jest również istotne w pielęgnacji niektórych gatunków. Dotyczy to np. Figowca sprężystego.

Znając te wartości, utrzymanie zieleni w biurze nie powinno już stanowić problemu. Mając na uwadze powyższe wymogi, pozostaje jedynie wybrać odpowiedni gatunek roślin i cieszyć się odrobiną natury w naszym biurze.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu i rośliny stabilizowane
  4. Sztuczne rośliny
  5. Dekoracje świąteczne
  6. Utrzymanie zieleni w biurze

Chcesz otrzymać wycenę utrzymania zieleni?