Zielone ściany, czyli ogrody wertykalne lub pionowe to oryginalny sposób na udekorowanie ściany w domu, biurze czy recepcji. Są to kompozycje złożone z kilkudziesięciu doniczek umieszczonych na ścianach, w specjalnym stelażu. Ogrody wertykalne mogą mieć różne powierzchnie, czasem występują w formie obrazów, czasami zajmuje niemal całe powierzchnie ścian. Tworzą rewelacyjny efekt, który przyciąga spojrzenia domowników i gości.

Posiadanie ogrodu jest marzeniem wielu. Kawałek własnej zieleni, na której zagoszczą rabaty kwiatowe, krzewy liściaste oraz iglaste i równo skoszona soczyście zielona trawa. Brzmi wspaniale, jednakże nie każdy posiada wystarczającą przestrzeń na stworzenie tradycyjnego ogrodu. Co w takim przypadku? Czy trzeba na zawsze porzucić marzenia o własnym zielonym raju? Absolutnie nie! Alternatywę mogą stanowić ogrody wertykalne. Co to takiego i jakie daje możliwości aranżacyjne, tego dowiesz się w niniejszego artykułu.

Czym jest ogród wertykalny?

Ogrody wertykalne, znane również jako ściany zielone, to koncepcja uprawy roślin w pionowym układzie, który umożliwia zagospodarowanie przestrzeni pionowych. Rośliny są montowane na specjalnych modułach lub panelach, które są umieszczone na ścianach. To nowatorskie podejście umożliwia wzbogacenie przestrzeni biurowej o zielone elementy natury, przynosząc liczne korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników.

Każdy z nas zna dobroczynne działanie roślin. Przebywanie w ich otoczeniu poprawia samopoczucie, pozwala się zrelaksować i odpocząć. Zielone ściany pozwalają na bliski kontakt z przyrodą, na codzienne obcowanie z bujną, piękną roślinnością.

Główne zalety ogrodów wertykalnych to:

  • dostarczanie niezbędnego do życia tlenu,
  • dbanie o prawidłową wilgotność otoczenia,
  • oczyszczanie i jonizacja powietrza,
  • zapewnienie oryginalnego efektu dekoracyjnego,
  • zajmują mało miejsca, a tworzą niesamowite wrażenie,
  • poprawiają samopoczucie, uspokajają i wyciszają,
  • poprawiają akustykę pomieszczenia.

Dlaczego warto inwestować w ogród wertykalny w biurze?

Poprawa jakości powietrza

Ogrody wertykalne działają jako naturalne oczyszczacze powietrza, pochłaniając toksyczne substancje i emitując świeże tlenu. Rośliny usuwają z powietrza zanieczyszczenia, co prowadzi do poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń biurowych.

Redukcja hałasu

Ściany zielone doskonale redukują poziom hałasu w biurze, absorbuje dźwięki i tłumi wibracje, co tworzy bardziej sprzyjającą atmosferę do pracy.

Zwiększenie kreatywności i produktywności

Obecność zieleni w biurze pozytywnie wpływa na kreatywność i produktywność pracowników. Otoczenie zielonej roślinności sprzyja redukcji stresu i poprawie nastroju, co przekłada się na lepszą wydajność pracowników.

Jak się wykonuje ogrody wertykalne?

Wykonanie ogrodu wertykalnego nie jest łatwe, wymaga dużej wiedzy ogrodniczej i technicznej. Można kupić ogrody wertykalne do samodzielnego montażu, ale najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy. Nasza firma tworzy zielone ściany od lat, stosujemy innowacyjne rozwiązania, które pozwalają cieszyć się zielenią przez długie lata. Rośliny są sadzone na w specjalnych pojemnikach (materiałowych lub plastikowych), dzięki temu są dobrze podtrzymywane, a ściany nie są narażone na zawilgocenie. Potrzebne jest również specjalne podłoże, dzięki któremu rośliny mogą się rozwijać. Tak przygotowane konstrukcje są montowane na stelażu stalowym do ściany. Wybór roślin do ogrodów wertykalnych jest duży, ale warto wybrać takie, które nie mają dużych wymagań, są łatwe w pielęgnacji. Na ścianie sprawdzą się bluszcze, zielistki, skrzydłokwiaty, anturium, monstery. Do zielonych ścian nadają się również zioła, które potem można wykorzystać do celów kulinarnych.

Obieg otwarty vs. obieg zamknięty

Ogrody wertykalne można podzielić na dwa główne typy: obieg otwarty i obieg zamknięty. Oba podejścia mają swoje unikatowe cechy i zastosowania.

Ogrody wertykalne z obiegiem zamkniętym

Ogród wertykalny z obiegiem zamkniętym, czyli z systemem hydroponicznym, wymaga zwykle zainstalowania zbiornika na wodę, pompy, systemu filtracji, nawozów i pH regulatora. Taki system pozwala na kontrolowanie poziomu wilgoci i składników odżywczych dostarczanych do roślin, co może prowadzić do szybszego wzrostu i większej wydajności upraw. W przypadku tego typu ogrodu nie jest wymagane podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej, co oznacza, że może być instalowany w niemal każdym miejscu, o ile spełnia ono wymagania dotyczące oświetlenia i temperatury.

Zasada działania ogrodu z obiegiem zamkniętym jest prosta. Woda wraz z nawozami i innymi składnikami odżywczymi jest umieszczana w zbiorniku, który jest połączony z pompą. Pompę można regulować, aby dostarczała odpowiednią ilość wody do systemu rur, a następnie do każdej z roślin. Woda jest ciągle cyrkulowana w obiegu, z każdej rośliny przepływając do systemu filtracji, który usuwa zanieczyszczenia i składniki mineralne, a następnie wraca do zbiornika. W ten sposób składniki odżywcze są stale cyrkulowane i dostarczane do roślin, zapewniając im optymalne warunki wzrostu.

Ogród wertykalny z obiegiem zamkniętym jest idealny do uprawy roślin w miejscach, gdzie brakuje przestrzeni do tradycyjnej uprawy lub gdy istnieją problemy z dostępem do wody. Jest to również idealne rozwiązanie do uprawy roślin wewnątrz pomieszczeń.

Obieg zamknięty jest również bardziej higieniczny i mniej podatny na choroby roślin. System filtracji usuwa zanieczyszczenia i chorobotwórcze patogeny, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób wśród roślin. Co więcej, dzięki temu, że rośliny są podłączone do jednego systemu, można łatwo kontrolować ilość składników odżywczych, co pozwala na precyzyjne dostosowanie składu do wymagań każdej z roślin.

Ogrody wertykalne z obiegiem otwartym

Z kolei ogrody wertykalne podłączone do instalacji wodno-kanalizacyjnej są zazwyczaj wykorzystywane w budynkach komercyjnych lub mieszkalnych, w których istnieją już odpowiednie podłączenia. Taki system umożliwia podlewanie roślin w sposób ciągły, dzięki czemu nie ma potrzeby ciągłego uzupełniania zbiornika z wodą. Jednakże, z powodu wymogów związanych z podłączeniem do istniejącej infrastruktury, takie ogrody wertykalne są ograniczone do miejsc, w których istnieje dostęp do wody i kanalizacji.

Zasada działania takiego ogrodu jest dość prosta, ale wymaga odpowiedniego dostosowania do warunków panujących w danym miejscu. Podstawowym elementem takiego ogrodu jest pojemnik, w którym umieszczane są rośliny. Woda z sieci wodociągowej jest doprowadzana do pojemnika za pomocą węża lub rury, a następnie przepływa przez system rur i dystrybutorów, aby nawadniać każdą z roślin. System rur i dystrybutorów jest zazwyczaj sterowany elektronicznie, aby dostarczać wodę do każdej rośliny w odpowiedniej ilości i czasie.

Istotnym aspektem takiego systemu jest też odprowadzanie wody z powrotem do kanalizacji. Woda, która przepłynęła przez system rur i dystrybutorów, zazwyczaj zostaje odprowadzona do kanalizacji lub innego miejsca odpływu. Ważne jest, aby system odprowadzania wody był dobrze zaprojektowany, aby uniknąć zalania lub zanieczyszczenia otoczenia.

Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość uzupełniania wody oraz brak konieczności codziennego podlewania roślin. Woda z sieci wodociągowej zwykle jest czysta i dostępna w dowolnej ilości, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawodnienia roślin. Ponadto, rośliny są chronione przed chorobami i szkodnikami, dzięki czemu wymagają mniej chemikaliów do ochrony.

Wadą takiego rozwiązania jest niekiedy konieczność dopasowania systemu do panujących w danym miejscu warunków. Przykładowo, w przypadku twardej wody lub wody zawierającej duże ilości soli mineralnych, konieczne może być stosowanie dodatkowych filtrów lub odkamieniaczy, aby zapobiec osadzaniu się soli na korzeniach roślin. Ponadto, w przypadku wysokich kosztów wody z sieci wodociągowej, system taki może być droższy w utrzymaniu niż ogrody z obiegiem zamkniętym, które wykorzystują recyrkulację wody.

Który typ ogrodu wertykalnego wybrać?

Przy wyborze pomiędzy ogrodem wertykalnym z obiegiem zamkniętym a tym podłączonym do instalacji hydraulicznej, należy zwrócić uwagę na warunki, które panują w miejscu, gdzie ma być zainstalowany ogród. Czy istnieje już podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej? Czy w pobliżu jest źródło zasilania elektrycznego, które dostarczy potrzebnej energii do pracy pompy w przypadku systemu hydroponicznego? Czy dany budynek ma odpowiednią izolację termiczną, która może wpłynąć na rozwój roślin?

W przypadku braku infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ale także w celu uniknięcia problemów związanych z zalaniem sąsiadów, warto rozważyć opcję zainstalowania ogrodu wertykalnego z systemem hydroponicznym. Natomiast, jeśli istnieją już odpowiednie podłączenia, warto zdecydować się na system podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej, co pozwoli na stałe zasilanie roślin w wodę oraz łatwiejszą kontrolę nad ilością składników odżywczych.

Podsumowując, ogrody wertykalne to innowacyjne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści dla ludzi i środowiska. Mogą one poprawić jakość powietrza, zmniejszyć ilość ciepła gromadzącego się w przestrzeniach miejskich, zwiększyć estetykę przestrzeni miejskich oraz służyć wielu praktycznym zastosowaniom.

Pokój dzienny z kanapami i telewizorem z ogrodami wertykalnymi.

 

Ile kosztuje ogród wertykalny?

Cena ogrodu wertykalnego jest zależna od wielu czynników. Ma na nią wpływ wielkość ściany, rodzaj wybranych roślin, a także zastosowane rozwiązania nawadniania. Tańsze są małe ściany, w formie obrazów, które nie wymagają dodatkowo oświetlenia oraz systemu nawadniania.  Inną ceną mają duże ściany w hotelowej recepcji czy gabinecie SPA, do których utrzymania potrzebne są dodatkowe rozwiązania w postaci oświetlenia, podłączenia do instalacji wod-kan. Aby wycenić zieloną ścianę, musimy dokonać dokładnej analizy oraz ustalić potrzeby klienta. Oferujemy nowoczesne rozwiązania, które stanowią najnowszy trend w aranżacji wnętrz.

Czy ogrody wertykalne muszą być żywe?

Alternatywą dla zielonych ścian z żywych roślin, są ogrody wertykalne wykonane ze sztucznych roślin. Są wygodnym rozwiązaniem, nie wymagają pielęgnacji, odpowiedniego światła i nawodnienia. Sprawdzą się zarówno w biurze, jak i w domu. Można je wykonać w ciemnej piwnicy, łazience czy kuchni - praktycznie w każdym miejscu, gdzie żywe rośliny trudno byłoby utrzymać. Ładnie wyglądają na korytarzu, w recepcji, tworzą nowoczesny design, przyciągają wzrok piękną zielenią. Obecnie produkowane sztuczne kwiaty są niemal nie do odróżnienia od swoich prawdziwych zamienników. Aby zwiększyć efekt wizualny, można zastosować odpowiednio umiejscowione punkty świetlne, które dodadzą głębi i naturalności.

Ogrody wertykalne - co warto wiedzieć o pielęgnacji?

Zielone ściany, które składają się z żywych roślin, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji ogrodu wertykalnego jest przycinanie. Pomoże to nie tylko zachować pożądany kształt zielonej ściany, ale nie dopuści też do sytuacji, w której nadmierny rozwój jednej rośliny nie pozwala rozwinąć się roślinie sąsiedniej.Regularne przycinanie jest najbardziej istotne w przypadku roślin pnących, jednak ma ono znaczenia za każdym razem, gdy zauważamy, że któraś z roślin zbytnio "wybujała". Istotne jest również, w przypadku rośli kwitnących, obcinanie przekwitłych kwiatostanów. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale osłabiają roślinę, sącząc z niej soki. Podobnie rzecz ma się z przywiędłymi liśćmi - lepiej od razu usunąć więdnący liść, niż czekać aż sam opadnie.

Gęste nasadzenia, cechujące ogrody wertykalne i zwiększona wilgotność ściany mogą prowokować pasożytnicze grzyby do nadmiernego rozwoju. W efekcie zamiast pięknej ściany już po kilku dniach będziemy musieli zmierzyć się z inwazją grzybiczą. W warunkach domowych warto pomyśleć o profilaktycznym zraszaniu ogrodu własnoręcznie zrobionymi wywarami, działającymi przeciwgrzybiczo - może to być wywar z pokrzywy, czosnku czy skrzypu. Przy zmasowanym ataku grzyba lub w przypadku, gdy mamy do czynienia z innymi szkodnikami nie uda się uniknąć zastosowania środków chemicznych dedykowanych do zwalczania konkretnej choroby czy szkodnika

Najlepszym sposobem zadbania o rośliny jest system automatycznego podlewania, który zadba o regularne podlewanie ściennych roślin. Jeżeli w pomieszczeniu, gdzie wykonany jest ogród pionowy, nie ma bieżącej wody, można zastosować obieg zamknięty. W takim wypadku potrzebny jest zbiornik oraz pompa. Dla roślin potrzebne jest również odpowiednie światło. Ilość światła kierowanego na ogród wertykalny nie może być mniejsza niż 800 lux/m2, oświetlenie -metahalogen minimum 4200 K, Ra 89 lub LED - minimum 4000, Ra 90. Korzystając z naszej oferty, klienci mogą zamówić montaż odpowiedniego oświetlenia, które zapewni optymalne warunki do wzrostu roślin.

Podsumowanie

Ogrody wertykalne  to innowacyjne i estetyczne rozwiązanie dla biur i przestrzeni komercyjnych, które przynosi szereg korzyści dla pracowników i klientów. Dzięki unikalnym podejściom realizacji, jak obieg otwarty i obieg zamknięty, firma "Rośliny dla biura" oferuje elastyczność dostosowania ogrodu wertykalnego do różnych typów wnętrz.

Inwestycja w ogród wertykalny to nie tylko estetyczne urozmaicenie przestrzeni, ale także rozwiązanie wpływające pozytywnie na zdrowie, samopoczucie i wydajność pracowników. Dlatego coraz więcej firm i instytucji decyduje się na wprowadzenie tej nowoczesnej koncepcji do swoich wnętrz.

Profesjonalna firma od ogrodu wertykalnego

Doskonale znamy się na tym, co robimy. Proponujemy pomoc na każdym etapie realizacji ogrodu wertykalnego. Pierwszy kontakt z klientem ma na celu omówienie projektu lub oczekiwań. Umawiamy się na wizję lokalną, dzięki której możemy sprawdzić warunki techniczne, wykonujemy pomiary i przygotowujemy ofertę. Proponujemy rośliny, które najlepiej sprawdzą się w urządzanym miejscu oraz oferujemy rozwiązania, które zapewnią optymalne warunki do rozwoju ogrodu wertykalnego. Ostatni etap obejmuje profesjonalny montaż ramy ogrodu wertykalnego, podłączenie nawadniania ogrodu oraz montaż roślin. Korzystając z naszych usług, nie należy obawiać się, że zielona ściana nie będzie się trzymać ściany czy spowodują jej zawilgocenie. Ogrody wertykalne są objęte gwarancją a także oferujemy bieżącą pielęgnację ogrodu w formie miesięcznego abonamentu. W ramach tej usługi na bieżąco kontrolujemy stan roślin, dbamy o piękny stan liści, zajmujemy się ich nawożeniem, dbamy także o czystość konstrukcji i konserwację systemu nawadniania ogrodu wertykalnego.

Zleć montaż ogrodu wertykalnego naszej firmie już dzisiaj!

 

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze

W jakich miastach realizujemy projekty?

Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu roślin do biur w całej Polsce. Współpracujemy z wieloma firmami, zapewniając im usługi najwyższej jakości. Posiadamy zespoły wykwalifikowanych serwisantów zlokalizowane w największych miastach w Polsce, co pozwala nam na szybką reakcję na potrzeby naszych klientów. Jesteśmy dumni z naszych profesjonalnych usług i dbałości o każdy detal, dzięki czemu nasi klienci są zawsze zadowoleni. Zajmujemy się dostarczaniem i pielęgnacją różnych gatunków roślin, tak aby wnętrza biur były zawsze piękne i estetyczne. Zapewniamy również fachowe doradztwo w kwestii doboru roślin i ich aranżacji w danym wnętrzu. Działamy na rynku od wielu lat i cieszymy się zaufaniem wielu firm w całej Polsce. Jeśli szukasz profesjonalnej i rzetelnej firmy zajmującej się dostarczaniem roślin do biur, to z nami jesteś w dobrych rękach!

Nasze realizacje można oglądać w biurach i przestrzeniach komercyjnych m.in w poniższych miastach:

  • Białystok
  • Bielsko-Biała
  • Bydgoszcz
  • Katowice
  • Kielce
  • Kraków
  • Lublin
  • Łódź
  • Szczecin
  • Toruń
  • Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
  • Poznań
  • Rzeszów
  • Warszawa
  • Wrocław

Chcesz otrzymać wycenę na ogród wertykalny?