Mech na ścianę to bardzo nowoczesna i modna dekoracja ścienna. Powstaje ona poprzez przyklejenie odpowiednio stabilizowanego mchu do wcześniej odpowiednio przygotowanej, płaskiej powierzchni. W zależności od wybranego rodzaju mchu można uzyskać zarówno jednolitą, zieloną powierzchnię, jak i designerskie mchowe obrazy. Tak przygotowane panele można zawiesić albo bezpośredni na ścianie, albo na odpowiednio przygotowanej konstrukcji nośnej. Taki rodzaj dekoracji jest coraz częściej wybierany jako ozdoba biurowych lobby czy recepcji, ale znajduje zastosowanie również w prywatnych mieszkaniach.

Jaki mech na ścianę?

Najbardziej popularnym surowcem do wykonywania paneli z mchu jest mech chrobotek reniferowy. Jest to w zasadzie porost, występujący naturalnie w szerokościach północnych Europy i Azji. Przyjemny w dotyku, efektowny - posiada wszystkie zalety, jakie mech na ścianę mieć powinien. Dodatkowo łatwo go farbować, dzięki czemu można tworzyć z niego nie tylko jednolite ściany, ale całe obrazy. Zwykle chrobotek jest sprowadzany z legalnych hodowli tego porostu na terenach Skandynawii.
Innym popularnym mchem do aranżacji paneli ściennych jest mech leśny, który występuje w kilku odmianach:

  • mech płaski, o jednorodnej, lekko pierzastej strukturze i ciemnozielonym zabarwieniu
  • mech poduszkowy, zwany również gąbczastym, bardzo efektowny i dekoracyjny, występujący w postaci niejednorodnych zbitych poduszek
  • mech prowansalski, kudłaty i w kolorze głębokiej zieleni, bardzo dekoracyjny

W zależności od wizji, można zastosować jeden rodzaj mchu, lub połączyć wszystkie dostępne opcje tworząc niepowtarzalną i elegancką kompozycję.

Zalety mchu na ścianie

Taka dekoracja jest nie tylko bardzo ekstrawagancka i estetyczna, ale w przeciwieństwie do równie modnych ogrodów wertykalnych, jest zupełnie bezobsługowa. Specjalny proces przygotowania mchu, polegający na zanurzeniu specjalnie wyselekcjonowanych okazów w glicerynie sprawia, że mech przestaje rosnąć, ale również nie obumiera. Dzięki temu przez lata pozostaje w wybranym przez klienta kształcie i fakturze, a jakakolwiek ingerencja - tak konieczna w przypadku typowych zielonych ścian, jest w tym wypadku zupełnie niepotrzebna. Dlatego jest to idealna dekoracja nawet dla kogoś, kto nie ma ręki do roślin.
Dodatkowo chrobotek reniferowy ma jeszcze jedną interesującą zaletę - w wilgotności powietrza poniżej 40% robi się twardy i suchy, tracąc swoją sprężystość i miękkość. Biorąc pod uwagę, że poziom wilgotności poniżej 40% jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, może mieć zastosowanie jako naturalny higroskop w mieszkaniu czy biurze. Przy zapewnieniu mchu odpowiedniej wilgotności, taka dekoracja będzie naprawdę niemal niezniszczalna i bardzo długowieczna - jednorazowa inwestycja wystarcza na okres nawet 8 lat.
Mech jest "tworzywem" pochłaniającym niemal dwa razy więcej fal akustycznych niż inne materiały o podobnej wielkości i strukturze. Dlatego będą świetnie się sprawdzały we wszelkich pokojach typu relax-room, poczekalniach czy recepcjach. Dodatkowo mech jest w sto procentach hipoalergiczny, nie ma więc ryzyka powstania reakcji uczuleniowej, jak to jest w przypadku niektórych roślin, również stosowanych w tak zwanych ogrodach wertykalnych. Nie pyli, nie wydziela drażniących zapachów.
Dodatkowo łatwość łączenia różnych rodzajów mchu na dowolnej rodzajów powierzchni gwarantuje idealne dopasowanie dekoracji do nawet najmniejszych wnętrz. Czy ma być to cała ściana, czy może tylko niewielka dekoracja - każdą obsługuje się tak samo, czyli wcale. A nawet najmniejszy panel stworzony z efektownego mchu zrobi z pewnością odpowiednie wrażenie i będzie nieśmiertelną ozdobą zarówno w domu jak i w przestrzeni służbowej czy publicznej.

Jedyne warunki, jakie trzeba spełnić, planując dekorację z mchu na ścianie to miejsce do zawieszenia panelu oraz średnia wilgotność powietrza w przedziale między 40-80%. Tak wilgotność jest kluczowa dla zachowania wyrazistego koloru, miękkości i struktury kompozycji z mchu.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Specjalizujemy się m.in. w poniższym:
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu i rośliny stabilizowane
  4. Sztuczne rośliny
  5. Dekoracje świąteczne
  6. Utrzymanie zieleni w biurze
  7. Zabudowy meblowe do biur