Żyjąc w mieście i doświadczając pośpiechu dnia codziennego coraz częściej tęsknimy za kontaktem z naturą. Współczesna „betonowa” architektura, zanieczyszczone smogiem środowisko i deficyt zieleni w miastach wzmagają w nas chęć otaczania się roślinnością. Kontakt z przyrodą to naturalna potrzeba człowieka. Ściany z mchu są ciekawym, nowoczesnym i zyskującym coraz większą popularność elementem dekoracyjnym nadającym życia i przytulności wnętrzom. Dekoracyjne motywy wykonane z mchu tworzą naturalną tapetę, są bardzo przyjemne w dotyku i stanowią miły dla oka akcent.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania wprowadzaniem żywej zieleni do naszych wnętrz. Są jednak sytuacje, kiedy ktoś nie ma ręki do pielęgnacji roślin, nie ma wystarczająco dużo czasu, by się nimi odpowiednio zająć lub warunki panujące w biurze nie pozwalają stworzyć przyjaznej przestrzeni dla roślin doniczkowych. Co zrobić jeśli mimo to lubimy otaczać się zielenią i chcemy mieć w swoim wnętrzu żywe roślinne akcenty? Z pomocą przychodzą zielone ściany i dekoracji z roślin stabilizowanych.

Czym są rośliny stabilizowane?

Są to rośliny w 100% naturalne, które powstają w wyniku unikalnego procesu konserwacji roślin, polegającego na zastąpieniu ich naturalnych soków specjalnie przygotowanym roztworem, który zatrzymuje rozwój rośliny, dzięki czemu zachowują one swój naturalny wygląd, zapach, koloryt i świeżość przez wiele lat. Rośliny stabilizowane nie wymagają używania ziemi, wody ani światła słonecznego, by prezentować się zdrowo i pięknie. Nie musimy się martwić, że rośliny stabilizowane podzielą los nieumiejętnie pielęgnowanych tradycyjnych roślin doniczkowych.

Ściana z mchu zamiast ogrodu wertykalnego

Ściany z mchu mają wiele zalet. Nie ma potrzeby nawadniania ich. Nie potrzebują też dostępu do światła słonecznego. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji (nie trzeba ich podlewać, zraszać, przesadzać ani przycinać). Oczyszczają powietrze i pomagają tworzyć korzystny mikroklimat we wnętrzu. Są stosunkowo łatwe w instalacji, dzięki czemu w bardzo krótkim czasie możemy cieszyć oczy efektem zielonych ścian. To świetny pomysł na aranżację w nurcie eco-design. Mech stwarza możliwość tworzenia wielu interesujących form, obrazów, napisów czy logotypów.

Mech jest zupełnie naturalnym produktem. Nie wymaga troski i specjalnych warunków. Jedynym wymaganiem jest utrzymywanie w pomieszczeniu optymalnej wilgotności powietrza. Mech skandynawski preferuje taką wilgotność powietrza, w jakiej najlepiej czuje się i funkcjonuje organizm ludzki. Kiedy wilgotność jest mniejsza niż 40% ściana mchu wysycha i staje się chropowata. Po powrocie do optymalnego poziomu wilgotności powietrza elementy z mchu wracają do swojej doskonałej formy.
Mech posiada właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Dzięki procesowi stabilizacji mech jest pozbawiony substancji alergizujących i nie przyciąga kurzu. Tak przygotowane rośliny są również odporne na działanie pleśni i grzybów. Mech nie zużywa w nocy tlenu, będzie więc idealną rośliną do sypialni.

Jaki mech nadaje się na ścianę?

Najczęściej wykorzystywanymi w projektach są mech poduszkowy, mech płaski leśny oraz porost chrobotek reniferowy.

Chrobotek reniferowy zwany jest porostem islandzkim lub skandynawskim. Posiada gąbczastą strukturę, która tworzy puszyste kobierce dodające ciepła pomieszczeniom. Ma miękką i miłą w dotyku fakturę. Ponieważ z powodzeniem stosuje się różne barwniki, chrobotek występować może w szerokiej gamie kolorów i odcieni.

Mech poduszkowy wyróżnia się specyficzną poduszkową strukturą, która tworzy oryginalne kompozycje.

Mech leśny, zwany mchem płaskim, wykorzystywany jest między innymi do tworzenia paneli ściennych. Charakteryzuje się wyraźnym zapachem.

W realizacjach używa się także szerokiej palety innych roślin stabilizowanych.

Ściany z mchu będą doskonałym rozwiązaniem w:

  • restauracjach, kawiarniach, pubach
  • pomieszczeniach hotelowych
  • prywatnych mieszkaniach i domach
  • centrach handlowych
  • salonach piękności
  • przestrzeniach biurowych (np. jako tło dla logotypu firmy)
  • na wystawach, pokazach, wernisażach, eventach

Jedną z niewątpliwych zalet przebywania w pomieszczenia z roślinami stabilizowanymi, np. w miejscu pracy lub w domu jest korzystny, odczuwalny wpływ na nasze zdrowie. Zatem poza walorami estetycznymi, wykorzystanie żywych dekoracji w formie roślin może przynieść wiele korzyści pracownikom w miejscu pracy i wpłynąć na ich nastrój, a w konsekwencji na wydajność. Wybierając dekorację z mchu do biura można szybko stworzyć bardziej przyjazne i atrakcyjne środowisko pracy. Aranżacja z mchu pomoże stworzyć przestrzeń wyzwalającą w pracownikach kreatywność.

Warto wspomnieć, że mech chrobotek świetnie się sprawdza do poprawy parametrów akustycznych w pomieszczeniach, co może być atutem dla fanów słuchania muzyki lub dla osób śpiewających i grających na instrumentach. Pokrywając powierzchnię ścian mchem jakość dźwięku w pomieszczeniu znacząco się podniesie. Istotną zaletą są również właściwości wyciszające mchu. To pożądana cecha w domowych studiach lub pomieszczaniach biurowych.

Skąd pozyskuje się mech?

Mchy używane do tworzenia dekoracji ściennych pochodzą z certyfikowanych źródeł, a ich pozyskiwanie nie wyrządza szkody środowisku naturalnemu. W Polsce mchy są objęte ochroną gatunkową, dlatego rośliny wykorzystywane do tworzenia kompozycji przywożone są najczęściej ze Szwecji, Finlandii lub Norwegii.

Proces powstawania elementów z dekoracyjnym mchem.

Mech zbiera się ręcznie, a następnie poddaje obróbce, by zachował swój kolor i strukturę. Tak przygotowany mech jest przyklejany do płyty MDF lub PCV. Panele są montowane do odpowiednio przygotowanej powierzchni przy pomocy kleju montażowego.

Jest to z pewnością ciekawe zastępstwo dla ogrodów wertykalnych. Dzięki swej trójwymiarowej strukturze mech na ścianie tworzy przepiękną grę świateł i cieni. Mech ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a już nawet krótki kontakt z zielenią pomaga się odprężyć i zregenerować. Zieleń nastraja nas pozytywnie do życia i przysparza radości. Ściana z mchu, w dzisiejszej pędzącej rzeczywistości może pomóc zachować równowagę psychiczną i optymizm, nawet jeśli nie mamy czasu na wyjście na spacer do lasu czy parku.

Chcesz otrzymać wycenę na ścianę z mchu lub roślin stabilizowanych?