Opis: Po wypełnieniu żywymi roślinami i stołem.

Człowiek jest istotą żywą, która swój rozwój i istnienie zawdzięcza naturze. Nie bez powodu uwielbia wycieczki na świeżym powietrzu i lubi podróżować, aby odwiedzać cuda natury i malownicze obszary przyrodnicze. Ale większość czasu przeciętny człowiek spędza zamknięty w czterech ścianach – czy to jego własnych, czy pracodawcy.

Aby to ponure otoczenie mogło zamienić się w oazę dobrego samopoczucia, ludzie ustawiają w nim rośliny. Nie wszyscy jednak mają wystarczającą wiedzę na temat roślin lub ochotę, aby je właściwie pielęgnować.  Należy uświadomić sobie zalety i wady tych dwóch typów dekoracji wnętrz i przywołać kilka faktów.

Zalety sztucznych roślin w biurze

Oczywistym jest, że sztuczne rośliny wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż ich prawdziwi rywale. W społeczeństwie dotkniętym presją czasu przynosi to wyraźne oszczędności i pozwala zredukować liczbę dodatkowych obowiązków i odpowiedzialności. W dłuższej perspektywie czasowej zastosowanie sztucznych roślin przynosi wymierne oszczędności czasu i pieniędzy. Ponadto, sztuczne rośliny zachowują praktycznie „wiecznie” swoje zalety wizualne, gdyż nie starzeją się. Ponieważ natura produkuje również okazy nieforemne, powyginane, a część pędów i liści po prostu obumiera, to sztuczne rośliny wydają się być bliższe doskonałości niż sama natura. Niekontrolowany wzrost i zmiany wyglądu zachodzące w roślinach wraz z upływem czasu nie dotyczą sztucznych imitacji. Nietypowe, trudne i wymagające w pielęgnacji i utrzymaniu gatunki roślin często obumierają w warunkach biurowych. Ich plastikowe odpowiedniki nie przysparzają tego rodzaju problemów.

Sztuczne rośliny co prawda nie pachną, ale już ich wygląd zawsze jest bez zarzutu i samą swoją obecnością nadają przeładowanym nowoczesną techniką pomieszczeniom biurowym odrobinę wdzięku i charakteru. Sztuczne rośliny nie gubią liści i igieł, ich lokalizacja nie jest uzależniona od słońca, więc nawet najciemniejsze zakamarki biura można zamienić na zielone oazy. Nie nękają ich żadne szkodniki, a dany typ sztucznej rośliny w każdym egzemplarzu wygląda identycznie, co ułatwia pracę każdemu architektowi wnętrz.

Podsumowanie – zalety sztucznych roślin:

  • bardzo łatwa pielęgnacja (a właściwie konserwacja),
  • wymierne korzyści finansowe w dłuższej perspektywie czasowej,
  • idealny wygląd,
  • brak zmian wyglądu w czasie,
  • brak szkodników. 

Wady sztucznych roślin w biurze

Jak to często bywa, niektóre zalety, w zależności od tego, jak się je interpretuje, są jednocześnie wadami. Przez swoją jednorodność, sztuczne rośliny mogą wywoływać wrażenie monotonii, która jest akceptowalna np. w hotelu, gdzie przebywa się z reguły tylko jedną noc, ale może drażnić w biurze, dokąd przychodzi się codziennie i spędza tam wiele godzin. W takim wypadku szara monotonia zostaje tylko zastąpiona, podobnie nieatrakcyjną, monotonią w kolorze zielonym. Dla wielu ludzi sztuczne rośliny wyglądają też... dziwacznie.

Widok szpaleru identycznych egzemplarzy może być wręcz groteskowy. Również brak zapachu i wrażeń dotykowych może powodować dyskomfort. W przypadku umieszczania sztucznych roślin na zewnątrz, trzeba też pamiętać o tym, że wiele z nich nie jest odpornych na warunki atmosferyczne, w związku z czym już po krótkim czasie kompletnie i nieodwracalnie niszczeją. Przy całej wysokiej jakości, z jaką współczesny przemysł wytwarza sztuczne rośliny, to jednak brakuje im tego harmonijnego współdziałania na wszystkie ludzkie zmysły i ogólne wrażenie, jakie sprawiają, można nazwać „produktem zastępczym”. Co również bardzo istotne, sztuczne rośliny nie posiadają właściwości poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych, takich jakie mają rośliny prawdziwe. Także cena zakupu roślin sztucznych jest z reguły dużo wyższa niż cena prawdziwych roślin.

Podsumowanie – wady sztucznych roślin:

  • sztuczne rośliny mimo łudzącego podobieństwa, są jednak jako takie rozpoznawalne,
  • nie są odporne na warunki atmosferyczne,
  • cena ich zakupu jest wysoka w porównaniu do prawdziwych roślin,
  • nie mają pozytywnego wpływu na powietrze w biurze.

Zalety prawdziwych roślin w biurze

Ludzie tęsknią za indywidualnością. I jest to największa zaleta prawdziwych roślin – one żyją, rozwijają się i każda z nich jest inna. Stąd wspaniale wpisują się w świat człowieka, który również jest zmienny i indywidualny. Prawdziwe rośliny wywierają niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne człowieka – są jednocześnie producentami tlenu i filtrami nie tylko dwutlenku węgla, ale również toksycznych elementów zawartych w powietrzu. Ta kombinacja właściwości żywych roślin powoduje, że najwięcej korzyści człowiek odnosi z obecności żywych roślin w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie spędza wiele czasu, a cyrkulacja powietrza jest utrudniona. A więc właśnie w pomieszczeniach biurowych!

Żywe, zielone rośliny oferują olbrzymią różnorodność wyboru, który nie jest ograniczony ofertą producentów sztucznych roślin. Dodatkowo wprowadzają w szare, biurowe życie pewien pierwiastek ekscytacji. Nie wiemy, kiedy rozkwitną, ile kwiatów wydadzą. Gdy są umieszczone na ścianach lub w innych oryginalnych formach, mogą stać się rodzajem atrakcyjnego, żywego projektu, urozmaicającego biuro w sposób, jakiego nie osiągniemy za pomocą żadnej innej formy wyposażenia wnętrz. I na koniec – są one również dużo tańsze w zakupie niż rośliny sztuczne.

Podsumowanie – zalety żywych roślin:

  • produkują tlen,
  • pochłaniają dwutlenek węgla,
  • nawilżają powietrze,
  • usuwają toksyny z powietrza w zamkniętych pomieszczeniach,
  • pachną,
  • nadają pomieszczeniom unikalny charakter,
  • są tanie w zakupie.

Wady żywych roślin w biurze

Niestety niektóre rośliny mogą, u wrażliwych na nie ludzi, wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego należy unikać wyposażania wnętrz biurowych w rośliny mające takie właściwości.

Żywe rośliny wymagają również o wiele więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż sztuczne. Trzeba je podlewać, nawozić, zapewniać odpowiednie oświetlenie, od czasu do czasu również przesadzać do większych doniczek. Są żywymi organizmami, wymagają więc w mniejszym bądź większym stopniu w miarę stałej opieki. Stąd też w dłuższej perspektywie czasowej, mimo że są tańsze w zakupie, mogą okazać się droższe w użytkowaniu niż rośliny sztuczne.

Podsumowanie – wady żywych roślin:

  • niektóre rośliny wywołują objawy alergiczne u wrażliwych osób,
  • wymagają podlewania,
  • wymagają nawożenia,
  • potrzebują światła i uwagi.

Co więc wybrać? Żywe czy sztuczne?

Jeżeli chodzi o korzyści dla osób pracujących w pomieszczeniach biurowych, bezapelacyjnie wygrywają żywe rośliny. Mają one pozytywny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną pracowników. Tym, co może powstrzymywać pracodawcę przed decyzją wyposażenia biura w żywe rośliny, mogą być obawy dotyczące konieczności ich pielęgnacji i związanych z tym długofalowych kosztów.

Decyzję o tym, czy dodatkowe obowiązki związane z pielęgnacją żywych, zielonych organizmów w biurze, są warte korzyści jakimi się odwdzięczają, musi podjąć indywidualnie każdy pracodawca.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze