Ogrody wertykalne: Ściana z mchu w pomieszczeniu z roślinami.

Zieleń w miejscu pracy poprawia samopoczucie, wprawia w dobry nastrój, usuwa toksyczne związki z powietrza i podnosi wilgotność otoczenia. Im więcej roślin w przestrzeni biurowej, tym większe korzyści z ich posiadania. Właściwości ogrodów pionowych sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ten unikalny projekt w swoim miejscu pracy. Jakie są korzyści z tego rozwiązania oraz, które rośliny sprawdzą się najlepiej w zielonej aranżacji?

Czym są ogrody wertykalne?

Ogrody wertykalne, inaczej ogrody pionowe, to ściany stworzone z roślin — żywych lub sztucznych. Ściana wpływa na estetykę otoczenia, dlatego często jest projektowana w miejscu wyeksponowanym, np. w recepcji lub w sali konferencyjnej. Żywe kwiaty w biurze pozytywnie oddziałują na samopoczucie, a zielony kolor uspokaja i relaksuje.

Rośliny mają naturalną zdolność do pochłaniania związków chemicznych z powietrza. Przy okazji poprawiają wilgotność otoczenia, co jest odczuwalne podczas pracy w biurze, szczególnie w sezonie grzewczym. Zielone ściany są też doskonałym sposobem na oddzielenie od siebie stanowisk pracy w biurach typu "open space" — zapewniają prywatność i wyciszają przestrzeń.

Zasady doboru roślin do ogrodu wertykalnego

Zieleń w biurach powinna być odporna na niekorzystne warunki, które zazwyczaj panują w tych miejscach. Gęsta i ładna ściana powstanie jedynie z gatunków, które mają dużą zdolność do rozkrzewiania się w krótkim czasie. Kolejną ważną cechą jest brak konieczności częstego przesadzania — rośliny powinny dobrze radzić sobie w ciasnej doniczce.

Warto sięgać po gatunki o odmiennych cechach morfologicznych — okazy mogą różnić się kolorem liści, obecnością wzorów na liściach, ale też samą teksturą blaszki liściowej. Dzięki temu aranżacja będzie ciekawa i atrakcyjna wizualnie.

Wśród roślin, które sadzi się w ogrodach wertykalnych, wyróżnia się gatunki kwitnące lub ozdobne z liści. Warto dobierać rośliny o tych samych wymaganiach pod względem stanowiska, potrzeb pokarmowych i zapotrzebowania na wodę. Rośliny sadzi się w specjalnych pojemnikach modułowych. W profesjonalnych projektach uwzględnia się system nawadniania i podawania odżywek do roślin, co bardzo ułatwia pielęgnację zieleni i zapewnia zdrowy wygląd roślinom przez długi czas.

Pionowa, zielona ściana stworzona z roślin żywych powinna stać w miejscu o odpowiedniej ekspozycji słonecznej. W miejscach bardzo zacienionych lepiej stawiać na roślinność sztuczną. Gatunki roślin muszą być dobrane do nasłonecznienia biura oraz do odległości aranżacji od okna.

Gatunki roślin do ogrodu wertykalnego w biurze

Na lekko zacienionej, pionowej ścianie dobrze prezentują się rośliny pnące — filodendrony i bluszcze, do kompozycji będą pasować również paprocie i skrzydłokwiaty. W miejscu nasłonecznionym świetnie poradzą sobie różne odmiany trzykrotek. Trzykrotki pięknie się przebarwiają pod wpływem promieni słonecznych, zwłaszcza odmiany o fioletowym ulistnieniu.

Ogród wertykalny może zostać udekorowany kwiatami, idealnymi gatunkami w takich kompozycjach są storczyki lub gatunki z rodziny bromeliowatych i obrazkowatych. Przedstawiciele tych rodzin tworzą oryginalne kwiatostany, które długo pozostają na roślinie. Łatwe w uprawie kwiaty do biura są odporne na choroby, nie trzeba ich często przesadzać i znoszą krótkotrwałe przesuszenie podłoża.

W dużych założeniach bardzo efektownie wyglądają monstery — roślina tworzy ogromne, powcinane liście. Monstery uwielbiają towarzystwo pnących roślin egzotycznych, dlatego często sadzi się je razem z filodendronem pnącym, z epipremnum złocistym lub z cissusem. Doskonałe rośliny do ogrodów wertykalnych znaleźć można wśród osobników z rodzaju Syngonium. Wśród przedstawicieli tego rodzaju znajduje się wiele roślin o niesamowicie przebarwionych liściach — od różowych aż po intensywnie żółte.