Uprawa roślin doniczkowych w domu czy mieszkaniu staje się coraz bardziej popularna. Kwiaty doniczkowe w okresie kwitnienia zachwycają wielobarwnymi kwiatostanami, a w pozostałym okresie roku cieszą oko pięknymi, zielonymi liśćmi. Piękne, ozdobne kwiaty doniczkowe są niesztampową dekoracją wnętrza, która dodaje mu charakteru i niepowtarzalnego stylu. Ich posiadanie znacznie zwiększa możliwość stworzenia różnych aranżacji w danym pomieszczeniu, dzięki czemu wystrój wnętrza przestaje być nudny. Dodatkowo, rośliny w domu, oprócz funkcji dekoracyjnej doskonale wpływają na jakość powietrza. Wytwarzany przez nie tlen pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, a także jonizuje i nawilża powietrze. Jedną z roślin chętnie wybieranych do domowej uprawy jest filodendron. Różnorodność odmian oraz piękny wygląd rośliny sprawiają, że warto dowiedzieć się, jak uprawiać filodendrony w domu.
Filodendron - najpopularniejsze gatunki rośliny
Filodendron jest rośliną, która należy do rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach filodendrony najczęściej spotykane są na terenie Ameryki Południowej i Środkowej, ze względu na sprzyjające jej wzrostowi warunki klimatyczne i glebowe. Roślina jest niezwykle dekoracyjnym i ozdobnym kwiatem doniczkowym, a najbardziej zachwyca swoimi niezwykłymi liśćmi.
Wygląd filodendronu, kształt liści oraz ich wybarwienie jest zależne od hodowanego gatunku. Najpopularniejszymi odmianami filodendronu są:
- filodendron brodawkowaty - to gatunek, który charakteryzuje się egzotycznym, ciekawym wyglądem. Roślina osiąga wysokość około 120 cm, a jego niewątpliwą zaletą są duże sercowate liście, które wyróżniają się wybarwieniem w różnych odcieniach zieleni,
- filodendron Atom - to najchętniej uprawiana odmiana filodendronu, którą zachwycają się miłośnicy domowych roślin doniczkowych. Jego główną cechą rozpoznawczą są duże, ciemnozielone liście, które wyrastają z grubych, mięsistych łodyg,
- filodendron pnący - to odmiana rośliny, posiadająca najmniejsze wymagania uprawne. Wyróżnia ją bardzo szybki wzrost oraz odporność na krótkotrwałe braki wody lub pokarmu. Odmiana wyróżnia się sercowatymi liśćmi, które naturalnie układają się w pnące pędy,
- filodendron pierzasty - to gatunek filodendronu, który charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Jego najważniejszą zaletą jest niesamowity, bardzo dekoracyjny wygląd, który przekłuwa uwagę gości i innych domowników. Liście odmiany cechują się pierzastymi, silnie powycinanymi brzegami oraz połyskującym wyglądem.
Uprawa filodendronu - najważniejsze wymagania rośliny
Filodendrony są zjawiskowymi, interesującymi roślinami, które posiadają niskie wymagania uprawne. Ich znajomość pozwala na efektywne hodowanie różnych odmian, które odwdzięczą się pięknymi, bujnymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni.
Jedną z najważniejszych zasad uprawy filodendronów jest zapewnienie im warunków, które są jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego miejsca wzrastania. Gleba dla filodendrona powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna oraz lekka, dlatego najlepszym wyborem są mieszanki kompostu i torfu oraz piasku i perlitu. Wiele hodowców decyduje się na dodanie do ziemi włókna kokosowego, co korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego filodendronu. Najlepszym stanowiskiem do wzrostu różnych gatunków rośliny jest osłonięta i zacieniona destynacja. Bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może doprowadzić do poparzenia liści, które na skutek ich działania odkształcają się i matowieją.
Jak pielęgnować roślinę Filodendron?
Filodendron jest rośliną doniczkową, która nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym krokiem jest regularne nawadnianie rośliny, co pozwoli na jej niezakłócony, bujny wzrost. Bardzo ważne jest obfite podlewanie i zraszanie liści filodendronu, a także niedopuszczenie do przesuszenia się gleby. W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na wodę rośliny jest znacznie mniejsze, dlatego w tym czasie warto ograniczyć jej podlewanie.
Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozytywnie wpływa na wzrost filodendronów jest nawożenie. Zabieg należy przeprowadzać w okresie intensywnego wzrostu rośliny, czyli wiosną i latem, a do jego przeprowadzenia warto wybierać wysokiej klasy nawozy organiczne, bogate w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe.
Problemy w uprawie filodendronów - na co zwrócić uwagę?
Filodendron jest rośliną, która choruje niezwykle rzadko, a czynnikiem prowokującym rozwój chorób jest niewłaściwa pielęgnacja. Najczęściej pojawiającym się schorzeniem jest zamieranie i opadanie liści filodendronu, które rozwija się na skutek zbyt małej ilości światła oraz zbyt dużej wilgotności gleby. W wyniku tej choroby liście poszczególnych odmian rośliny stają się żółte, a po upływie kilku dni zaczynają opadać. Po wyjęciu rośliny z gleby widoczna staje się zgnilizna korzeni, a jedynym sposobem na uratowanie filodendrona jest natychmiastowe wyeliminowanie czynników odpowiadających za rozwój choroby.
Filodendron jest ciekawą rośliną, która bardzo często wybierana jest do domowej uprawy. Zapewnienie jej odpowiednich warunków do wzrostu pozwala na jego niezakłócony i intensywny przebieg.