Basen otoczony palmami i Chamedorą wytworną.

Chamaedorea elegans to łacińska nazwa bardzo oryginalnej, pokojowej rośliny chamedory wytwornej. Inne nazwy to chamedora wyniosła bądź palma koralowa. Rdzennie roślina ta występuje w Gwatemali oraz rejonach środkowego Meksyku i osiąga tam wysokość około 3 m. W mieszkaniach spotkać można okazy sięgające w pomieszczeniach nawet do 2 m. Piękne, gęste i o żywym kolorze ulistnienie rośliny, które tworzy charakterystyczne pióropusze prezentuje się wyjątkowo reprezentacyjnie. Z tego względu jedną z częściej wykorzystywanych przez architektów wnętrz roślin, wyeksponowaną w stylowej, dużej donicy jest właśnie chamaedorea. Pielęgnacja tej palmy nie należy do trudnych zadań i z powodzeniem radzą sobie z nią  nawet osoby, które do tej pory nie miały styczności z zielenią w domu. Roślina w wersji mini może stanowić element dekoracyjnego "lasu w słoiku". Zielone rośliny ukryte w szklanym naczyniu to niebanalna ozdoba wnętrz, która cieszy się z roku na rok rosnącą popularnością.

Charakterystyka chamaedorea elegans

Palma koralowa cechuje się dużymi, parzysto-pierzastymi liśćmi, które w domowej uprawie mogą osiągać długość nawet do 60 cm. Rozrost rośliny jest przeważnie powolny i rocznie można liczyć na przyrośnięcie jedynie 2-3 liści. Ostatecznie jednak roślina rozrasta się dość szeroko i w dalszej perspektywie konieczne jest przeznaczenie dla niej odpowiednio dużo przestrzeni. Kwiaty pojawiają się już nawet na młodych okazach niezależnie od pory roku. Delikatne i pierzaste kwiatostany są żółtej barwy i lekko zwieszają się na długim, rozgałęzionym pędzie. Chamaedorea elegans również owocuje. Kwiatostany mogą przekształcić się w niewielkie, kuliste, pomarańczowe owoce, przypominające kształtem jagodę. Odpowiednio zadbane chamedory odznaczają się długowiecznością i zdobią wnętrze przez przynajmniej 5 lat. Bywa, że ich żywotność w mieszkaniach jest nawet do czterech razy dłuższa. Na rynku dostępne są okazy o rozmaitych wielkościach. Dzięki temu możemy cieszyć się zarówno miniaturowymi palmami koralowymi w słoikach, jak i wytwornymi okazami w rozmiarze XXL.

Chamaedorea elegans uprawa

Chamedora jest rośliną łatwą w uprawie i często wybieraną na dekoracje pomieszczeń przez osoby będące dopiero początkującymi pasjonatami zieleni. Palma ta idealnie nadaje się do miejsc cienistych, więc z powodzeniem ozdobi zakątki pokoi znacznie oddalone od okien. Roślina dobrze toleruje także słońce, ale pod warunkiem, że jej stanowisko nie będzie w pełnym, bezpośrednim nasłonecznieniu. Chamaedorea elegans z lepszym dostępem do słońca szybciej rośnie. Należy dbać o to, by ziemia w donicy była stale wilgotna. Uważać jednak należy, aby nie podlewać rośliny zbyt często i nie dostarczać za dużo wody do donicy. Zbytnie przeschnięcie gleby prowadzi często do brązowienia końców liści. Mimo wszystko jednak roślina lepiej znosi przejściowe przesuszenie od nadmiaru wody. Doniczki powinny być bezwzględnie wyposażone w otwór odprowadzający nadmiar wody na podstawkę wypełnioną kamykami. Dno donicy nie powinno bowiem bezpośrednio stykać się z lustrem wody. Chamedora najlepiej rozwija się w ziemi próchnicznej z dużą ilością torfu, a więc w podłożu lekkim i przewiewnym. W tym celu warto zaopatrzyć się w ziemię przeznaczoną typowo dla palm. Optymalna temperatura w pomieszczeniu dla palmy koralowej to nie mniej niż 13°C w zimie i nie więcej niż 20°C w lecie. Przy zbyt wysokiej temperaturze istnieje obawa, że liście chamedory będą się kurczyć, schnąć i opadać. Zimą wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu, a w lecie dwa lub trzy razy na tydzień. Palmę podlewamy dopiero wówczas, gdy wierzchnia część podłoża lekko przeschnie. W okresie wiosennym każdego roku trzeba pomyśleć o przesadzeniu palmy do większej donicy. Chamedorę przesadzamy dopiero wówczas, gdy system korzeniowy całkowicie wypełni wnętrze donicy. Ciasne warunki są bowiem nieodzowne dla prawidłowego rozrostu systemu korzeniowego rośliny. Chamaedorea elegans jest rozmnażana przez nasiona, które do wykiełkowania potrzebują wysokiej, niemal tropikalnej temperatury i stałej wilgotności. Takie warunki uzyskać można w specjalistycznych szklarniach i z tego względu względu najrozsądniej jest zaopatrywać się w już gotowe rośliny. Samodzielnie najprościej jest rozmnożyć palmę poprzez jej podział podczas przesadzania.

Chamaedorea elegans pielęgnacja

W żadnym wypadku nie należy nabłyszczać liści rośliny. Kurz, który osadza się na liściach wystarczy zetrzeć wilgotną szmatką. Gdy powietrze jest zbyt suche co ma miejsce zwłaszcza w okresie zimowym w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami, palmę należy regularnie zraszać wodą. W ten sposób skutecznie można uniknąć zasychania końców liści. Chamedorę należy nawozić w okresie od wiosny do jesieni specjalistycznymi nawozami przeznaczonymi dla palm. Stosować można także alternatywnie odżywki do roślin o ozdobnych liściach. W zimie natomiast konieczne jest zaprzestanie nawożenia.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze