Zbliżenie rośliny Zielistka Sternberga z białymi i zielonymi liśćmi.

Zielistka Sternberga przypomina swoim wyglądem intensywnie zieloną trawę w formie kępy. Hoduje się ją najczęściej jako domową roślinę ozdobną. Nie jest wymagająca, z łatwością adaptuje się do otaczających warunków, jest odporna na szkodniki. Jest idealną rośliną dla osób, które mają niewiele czasu lub nie mają doświadczenia w pielęgnacji kwiatów. Zielistka Sternberga wykazuje właściwości oczyszczające powietrze, nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych, łatwo tworzy się z niej nowe sadzonki.

Zielistka Sternberga – odmiany

Zielistka Sternberga wywodzi się z Afryki Południowej. Należy do rodziny roślin szparagowatych. Nazwa pochodzi od nazwiska czeskiego botanika, polityka i teologa Kaspara Marii Grafa Sternberga. Zielistka osiąga maksymalnie 45 cm wysokości oraz średnicy. Wygląd nadają jej długie, wąskie i jasnozielone liście, które osiągają do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości, najczęściej zdobione paskami w kolorze białym lub żółtym. Łodygi są długie i cienkie. Na końcach pojawiają się białe kwiaty pięciopłatkowe z wystającymi pręcikami. To miejsca, w których tworzą się młode roślinki (rozmnóżki), które można rozsadzać do doniczek.

Zielistka Sternberga występuję najczęściej w odmianach:

  • Bonnie – łodygi kwiatostanowe w kolorze żółtym. Liście są jasnozielone i dość szerokie, ozdobione białym paskiem;
  • Ocean – jasnozielone i szerokie liście z kremowymi brzegami;
  • Variegatum – kremowe liście z zielonymi brzegami;
  • Vittatum – szarozielone liście z białym i szerokim paskiem;
  • Zebra – ciemnozielone liście z żółtymi paskami na brzegach.

Zielistka Sternberga – uprawa

Zielistka nie jest wymagająca. Potrafi przystosować się do warunków świetlnych, które panują w danym miejscu, dlatego będzie się dobrze rozwijać zarówno w półcieniu i w miejscu silnie nasłonecznionym. Słoneczne miejsce jest lepszym wyborem dla odmian wielobarwnych, ponieważ paski na liściach wybarwiają się. W cieniu liście nabierają jednolitego koloru zielonego. Nie należy wystawiać rośliny na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych, ponieważ można poparzyć jej listki. Optymalna temperatura to 18-20 oC latem i kilkanaście oC zimą, ale roślina przetrwa nawet przy wahaniach temperatury od 12 oC do 30 oC. Najlepiej trzymać zielistkę z dala od kaloryfera, ponieważ suche powietrze może uszkodzić listki. Najlepszym wyborem jest parapet znajdujący się na wschodzie, północnym wschodzie lub północnym zachodzie.

Zielistka Sternberga – pielęgnacja

Zielistka Sternberga wykazuje dużą wrażliwość na suche powietrze. Konieczne jest regularne spryskiwanie wodą liści. Przez spadek wilgotności zasychają końcówki liści. Okres zimowy jest najtrudniejszy dla tej rośliny. Warto umieścić obok pojemnik z wodą albo z mokrym mchem. Można umieścić doniczkę na tacy razem z mokrymi kamykami. Dobrym pomysłem jest rozkładanie na kaloryferach ręczników nasączonych wodą. Liści nie powinno się nabłyszczać ani spłukiwać pod strumieniem prysznica. Zielistka intensywnie rośnie, dlatego można ją nawozić z umiarem. Zbyt intensywne dostarczanie składników odżywczych może doprowadzić do zasolenia gleba, które ma negatywny wpływ na roślinę.

Zielistka Sternberga – podlewanie

Zielistka najlepiej czuje się na lekko wilgotnym podłożu, dlatego dobrze jest podlewać ją w momencie, kiedy warstwa wierzchnia ziemi jest już nieco przeschnięta. Latem warto podlewać roślinę częściej, nawet co 2-3 dni. Przelanie szkodzi zielistce, natomiast lekkie przesuszenie nie.

Zielistka Sternberga – przesadzanie

Roślina rośnie szybko, dlatego konieczne jest częste przesadzanie. Dorosłe okazy najlepiej przesadzać raz w roku, w okresie wiosennym. Młode okazy wymagają  przesadzania 2 razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym. Znakiem, że zielistka wymaga przesadzenia są korzenie, które wystają z otworów dna doniczki.

Zielistka Sternberga – rozmnażanie

Zielistka jest bardzo łatwa w rozmnażaniu. Roślina produkuje dużą ilość rozłogów, na których są małe rozmnóżki, które można oderwać od łodygi. Następnie trzeba ją ukorzenić w wodzie i umieścić w pojemniku wypełnionym ziemią. Młode sadzonki łatwo mogą ulec gniciu, dlatego podłoże powinno być delikatnie wilgotne. Dobrze ukorzenione, starsze egzemplarze mogą być rozmnażane przez podział bryły korzeniowej.

Zielistka Sternberga – choroby

Zielistka Sternberga nie jest podatna na choroby. Niebezpieczne jest przelanie, które skutkuje zgnilizną korzeniową. Niekiedy zasychają końcówki liści przez zbyt suche powietrze i rzadkie spryskiwanie rośliny. Czasami mogą występować mszyce, które będą niszczyły liście rośliny. Rzadko pojawiają się przędziorki, które przyczyniają się do żółknięcia liści i zahamowania wzrostu. Odpowiednie środki owadobójcze poradzą sobie z problemem.

Zielistka Sternberga – zdrowie

Zielistka Sternberga znacząco podnosi jakość powietrza w domu. Pochłania formaldehydy oraz dwutlenek węgla, nawilża i odświeża powietrze. Jest bezpieczna dla zwierząt domowych, nie wydziela szkodliwych substancji toksycznych.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze