Osoba podlewa roślinę Sansevieria żółtą konewką.

Charakterystyka 

Popularnie zwana wężownicą lub językiem teściowej, a także szablami. Nietypowe nazwy zawdzięcza charakterystycznemu układowi liści, które przypominają wijącego się węża lub szable. Liście są dwubarwne - ciemnozielone z jaśniejszymi paskami. Co ciekawe, sensevieria owocuje w postaci czerwonych lub pomarańczowych jagód. Jedna jagoda zawiera od jednego do aż trzech nasion. Sansevierie pochodzą w większości z Afryki lub gorących rejonów Azji.

Sansevieria zyskała w ostatnich latach na popularności, ponieważ doskonale oczyszcza powietrze. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie jest problem z jego zanieczyszczeniem, szczególnie ze smogiem.

Sensevieria - gatunki 

Sansevieria dzieli się na bardzo wiele gatunków, ale w Polsce najlepiej zadomowiło się tylko kilka z nich.

 • Sansevieria gwinejska - najczęściej spotykany gatunek, który dzieli się dodatkowo na odmiany: Laurenti, Golden Flame, Moonshine, Robusta. Ten gatunek najlepiej czuj się w ziemi dla kaktusów oraz preferuje dobrze doświetlone miejsca.
 • Sansevieria walcowata - to ten gatunek, którego smukłe liście mogą być zaplatane w okazałe warkocze. Dzięki temu uzyskujemy ciekawą formę tej rośliny. Najbardziej znane są odmiany Patula, Wild, Skyline, Dragon Fingers, Mikado i Spaghetti. Należy pamiętać, że tego gatunku nie wolno przycinać!
 • Sansevieria Cejlon - w naturze osiąga do 70 cm wysokości, ma ciemnozielone skórzaste liście. Przypominają wzór na skórze węża.
 • Sansevieria hiacyntowa - w naturze rośnie w formie okazałych kęp, osiąga wysokość do 120 cm.
 • Sansevieria bacularis - wyróżnia się na tle innych białymi kwiatami, przyozdobionymi liliowymi smużkami. Aby jednak moc cieszyć się tymi kwiatami, roślina musi mieć zapewnione słoneczne miejsce, nie może być przelewana i wystawiana na zewnątrz bez uprzedniego zahartowania.
 • Sansevieria parva - rośnie w formie rozety. Również kwitnie pod postacią białych lub różowych kwiatów. Bardzo wyrozumiała dla początkujących ogrodników.

Ponieważ praktycznie wszystkie gatunki nie są zbyt wymagające, jeżeli chodzi o warunki i pielęgnację, można dowolnie spośród nich wybierać, kierując się głównie względami estetycznymi. W sprzedaży są także dostępne sztucznie barwione lub w inny sposób ozdabiane Sansevierie. Należy mieć na uwadze, że każda ingerencja w roślinę, jak np. barwnik, czy pinezka przytrzymująca sztuczny kwiat z bibuły, może spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie.

Uprawa Sansevierii

Nie bez powodu są to rośliny najczęściej wybierane do biur, czy innych przestrzeni publicznych. Są wyjątkowo odporne na zaniedbania ze strony człowieka, a także znoszą trudne warunki. Sansevieria wytrzymuje bez wody nawet do miesiąca! Poradzi sobie zarówno w mocno nasłonecznionym miejscu, np. za przeszkloną ścianą, jak i w ciemnym rogu pomieszczenia. Może stać w miejscu, gdzie temperatura spada poniżej 12 stopni Celsjusza. Sansevierię rozmnaża się tradycyjnie za pomocą sadzonek. Co 2-3 lata warto przesadzić Sansevierię do większej doniczki.

Sansevieria - sposoby na pielęgnację 

Aby Sansevieria mogła stawić czoła trudnym warunkom i poradzić sobie z brakiem doświadczenia ogrodnika, potrzebuje solidnej podstawy. Te rośliny gustują w ciężkich i żyznych glebach, do których warto dodać nieco kompostu, ziemi inspektowej, gliny lub piasku. Roślinę należy obficie podlewać, tak aby ziemia była przez cały czas mokra, jedynie w okresie zimowym wskazane jest ograniczenie podlewania. Z drugiej jednak strony, warto zadbać o drenaż, aby uniknąć w ten sposób zastoju wody, który prowadzi do gnicia korzeni. Liście nie powinny być zraszane ani nabłyszczane. Kurz możemy delikatnie usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Należy przy tej czynności uważać, aby nie uszkodzić liści rośliny.

Problemy w uprawie/choroby Sansevierii

Pomimo żelaznego zdrowia, także Sansevieria nie jest niezniszczalna. Poza uszkodzeniami mechanicznymi (dotyczy szczególnie dużych okazów), jest narażona na kilka innych szkodliwych czynników.

Szkodniki atakujące Sansevierię

Sansevieria może paść ofiarą szkodników. Najczęściej ta roślina jest atakowana przez wełnowiec. Zauważysz to po charakterystycznym nalocie, który przypomina watę. Możesz spróbować przetrzeć zainfekowane przez wełnowca miejsce wacikiem z denaturatem lub posłużyć się profesjonalnym środkiem do pielęgnacji. Sansevierię mogą także zaatakować dobrze nam znane mszyce oraz przędziorki. Domowe sposoby na ich pozbycie się, to obfite wypłukanie rośliny (należy jednak uważać na bryłę korzeniową) lub usunięcie opornych intruzów za pomocą mydła i spirytusu.

Nadmiar wody to wróg Sansevierii

Jeżeli przesadzasz z podlewaniem, jak w przypadku każdej innej rośliny, dojdzie do uszkodzenia systemu korzeniowego. Zacznie on gnić, a z czasem zniszczeniu ulegną także liście Sansevierii. Pierwszą oznaką przelania, są plamy na liściach. Wówczas jest jeszcze czas na ratunek. Wystarczy przez jakiś czas ograniczyć podlewanie lub przesądzić roślinę do nowej, nieco bardziej suchej ziemi.

Sansevieria nie lubi mieć za sucho 

Suche i zniekształcone liście, to z kolei sygnał, że Twoja Sansevieria umiera z pragnienia. Należy ją obficie podlewać przez jakiś czas, aż liście wrócą do normy. Oczywiście nie należy przesadzać - patrz akapit powyżej.

Zbyt dużo nawozu 

Zbyt duża ilość nawozu powoduje, że liście są wiotkie i miękkie. Tu można ratować się jedynie przesadzeniem rośliny. Próba wypłukania nadmiaru nawozu, może zakończyć się przelaniem rośliny.

Mała ilość światła 

Zbyt mała ilość światła może spowodować zanik dekoracyjnych prążków u niektórych gatunków Sansevierii. Jeżeli jest taka możliwość, przestawmy Sansevierię na stałe lub chociaż n jakiś czas w bardziej słoneczne miejsce.

Przycinanie Sansevierii

Jeżeli zdecydujemy się na taki zabieg, musimy szczególnie dbać o higienę rośliny, aby nie doszło do zakażenia. Można w tym celu sięgnąć po profesjonalne preparaty z dodatkiem srebra.

Ile kosztuje Sansevieria 

Sansevieria jest dość popularną rośliną, którą znajdziemy w większości hipermarketów, a nawet w marketach budowlanych. Jest dostępna w przystępnych cenach, które są w głównej mierze uzależnione od wielkości konkretnego okazu. Oczywiście możemy się także zdecydować za zakup w kwiaciarni lub sklepie internetowym.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
 1. Kwiaty do biura
 2. Ogrody wertykalne
 3. Ściany z mchu
 4. Rośliny stabilizowane
 5. Sztuczne rośliny
 6. Dekoracje świąteczne
 7. Utrzymanie zieleni w biurze