Roślina Epipremnum złociste w szklanym wazonie na stole.

Epipremnum złociste to roślina bardzo popularna i spotykana w wielu polskich domach. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż ją posiada. Należy ona do rodziny roślin obrazkowatych. Naturalnie nie występuje ona w Europie, a na Wyspach Towarzystwa, które są ulokowane we wschodniej części tajemniczej Polinezji. W polskich domach stała się ona atrakcyjną rośliną ozdobną przede wszystkim dlatego, iż jest to roślina pnąca. Taki ma ona właśnie charakter w swoim naturalnym środowisku, ponieważ tam występuje jako liana, na wielu drzewach. W uprawie domowej może ona posiadać pnącza od długości nawet 5 metrów. Natomiast w swoim środowisku osiąga ona jeszcze większe i bardziej imponujące długości. W warunkach domowych jej przyrost szacuje się na około 0,5 metra rocznie, a zatem w szybkim tempie można ona opanować całą donicę.

Jakich warunków potrzebuje Epipremnum złociste?

Jest to roślina dość mało wymagająca i rośnie w większości warunków. Ma jednak ona swoje własne upodobania do warunków, w których może rozwijać się znacznie szybciej i przede wszystkim lepiej. Lubi ona między innymi miejsca o lekkim nasłonecznieniu. Jednak w zacienionym pomieszczeniu także będzie rosnąć, jednak nieco wolniej. Epipremnum złociste posiada sercowate liście, błyszczące, lekko wybarwione. Liść jest zielony, jednak z licznymi żółtymi, czasem lekko białymi plamami. Dzieje się tak na wskutek dostępu do słońca. Jeśli roślina jest go pozbawiona, a zatem rośnie w bardzo zacienionym miejscu, wówczas może być w całości zielona, bez żółto-białych wybarwień, które zdecydowanie nadają jej kolorytu. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę, roślina ta nie ma żadnych specjalnych wymagań. Może ona rosnąć zarówno w nieco chłodniejszych pomieszczeniach jak i tam, gdzie temperatura jest znacznie wyższa.

Jak należy pielęgnować Epipremnum?

W jakiej glebie Epipremnum złociste lubi najbardziej rosnąć? Gleba ta powinna być przede wszystkim żyzna oraz przepuszczalna. Ze względu na to, iż roślina ma tendencję do rozwijania się, czasem może się wydawać, iż potrzebuje ona dość dużej donicy. Jednak ze względu na to, że posiada ona bardzo mało korzeni, w zupełności wystarczy mała bądź też średniej wielkości donica. Ma ona niezwykle słabo rozwinięty system korzeniowy. Na dnie donicy, musi być jej zapewniony solidny system drenażowy. Roślina ta jest dość wymagająca pod względem nawodnienia. Nie może być "przelewana", ponieważ wówczas jej liście zaczną żółknąć i odpadać. Natomiast zbyt mała ilość wody wysusza ją, a liście całkowicie brązowieją. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest częste jej podlewanie, jednak niewielką ilością wody. By miała ona do niej ciągły dostęp, warto ją delikatnie taką zraszać po samych liściach. Wzrost roślina może osiągnąć dzięki specjalnym nawozom do roślin ozdobnych, połączonym z lekko nasłonecznionym miejscem oraz odpowiednią ilością wody. Charakterystyczne dla Epipremnum złociste jest także to, że starsze pędy po jakimś czasie są praktycznie całkowicie ogołocone z liści, pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków. Jest to rzecz zupełnie naturalna, nie świadcząca o tym, iż roślina nie jest pielęgnowana we właściwy sposób.

Jak można w dekoracyjny sposób wykorzystać Epipremnum złociste w domu?

Jakie zastosowanie Epipremnum złociste może mieć w domu? Czy nadają się jako kwiaty do biura? Ze względu na swój płożący charakter, nadaje się ona do pokrywania pomieszczenia. Ciekawym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, jest między innymi zawieszenie dekoracyjnej kraty na ścianie, po której roślina będzie mogła się piąć. W sprzyjających warunkach, może ona pokryć bez trudu całą kratę, a nawet i całą ścianę. Innym sposobem na jej wykorzystanie jest ustawienie jej w donicy na ścianie czy też po prostu na meblach. We współczesnych aranżacjach, bardzo często jest ona stawiana na podłodze, gdzie ma swobodę do dalszego pięcia się, przykładowo po jakiejś podporze.

Epipremnum złociste zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, ponieważ można je umieścić w wyższych partiach domu. A zatem na wysokich meblach czy też w wiszących donicach na ścianie. To sprawia, że daje ona bardzo duże możliwości pod względem wykorzystania jej do aranżacji. Dlatego sprawdza się nie tylko w domach prywatnych, ale także w instytucjach publicznych.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze