Osoba trzymająca roślinę Fikus w różowej doniczce.

Fikus jest nie tylko rośliną pokojową, ale także oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z benzoli i fenoli (znakomicie sprawdzają się jako kwiaty do biura), a także oddaje swoją pozytywną energię. Osobliwością tego kwiatu jest to, że woli stałe miejsce i nie reaguje dobrze na częste zmiany. Przed planowanym zakupem należy wybrać dla niego miejsce, uwzględniając jego wymagania w zakresie oświetlenia i temperatury. Fikus preferuje świeże powietrze i światło, dlatego wielu właścicieli tych roślin w sezonie letnim umieszcza je na balkonie, pamiętając, że, roślina źle reaguje na przeciągi. W takich niesprzyjających warunkach fikus może zrzucić liście.

Oświetlenie dla fikusa

Fikus jest rośliną swiatłolubną, jednak nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Te odmiany, które mają grube liście o ciemnym kolorze, można umieścić w słabiej oświetlonych miejscach. Gatunki o lekkich liściach potrzebują intensywniejszego oświetlenia, zimą zaleca się włączenie w ciągu dnia dodatkowych lamp. Jeśli fukus nie ma wystarczającej ilości światła, może zrzucić liście, a jego wzrost zostanie znacznie spowolniony. Nie lubi zmiany trybu oświetlenia. W okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia fikus potrzebuje więcej światła niż podczas spoczynku. Odmiany o różnobarwnych liściach z powodu braku światła mogą stracić swój piękny kolor.

Temperatura

Fikus jest termofilny, idealna temperatura wynosi od + 22 + 28° C w lecie i + 15 + 21 ° C w zimie. Odmiany fikusa o różnobarwnych liściach nie tolerują niskiej temperatury i przeciągów. Należy pamiętać, że zbyt wysoka i zbyt niska temperatura spowoduje opadnięcie liści. Jeśli roślina stoi na miejscu, które nie odpowiada jej wymaganiom temperaturowym (parapet lub podłoga), na zimę należy ją przenieść w cieplejsze miejsce lub postawić na stojaku. W gorące letnie dni, aby kwiat miał akceptowalną temperaturę, zaleca się spryskiwanie go pistoletem natryskowym.

Wilgotność powietrza

Jeśli odmiana fikusa ma duże grube liście, wilgotność powietrza nie ma większego znaczenia, będzie czuć się dobrze w naturalnych warunkach domowych. Aby stworzyć idealne warunki, zaleca się latem spryskiwanie kwiatów o małych liściach. Do tych celów konieczne jest odstawienie wody na 2-3 dni lub użycie deszczówki. Fikus Benjamin woli wysoką wilgotność, dlatego trzeba często go spryskiwać. Z braku wilgoci roślina zacznie zrzucać liście.

Podlewanie fikusa

Fikus woli regularne umiarkowane podlewanie, aby wykonywać to prawidłowo, trzeba przestrzegać kilku zasad:

  • Podlewać zawsze w tym samym czasie rano lub wieczorem
  • Nie można używać wody z kranu, woda powinna się stać przez trzy dni
  • Można podlewać wodą przegotowaną przepuszczoną przez filtr
  • Woda powinna być ciepła

Częstotliwość podlewania fikusa trzeba dopasować do danej pory roku. W okresie zimowym wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu, a w czasie lata, co najmniej dwa razy. W czasie upałów trzeba sprawdzać stan gleby w doniczce i podlewać roślinę, gdy górna warstwa jest przesuszona. W celu dodatkowego nawodnienia gatunków drobnolistnych stosuje się raz w tygodniu opryskiwanie  Zimą podlewanie jest ograniczone, ponieważ zbyt duże nawadnianie może spowodować obumarcie rośliny. Jeśli fikus znajduje się w pobliżu grzejnika, podlewanie musi być częstsze. W upalne dni można stosować kąpiele fikusa pod prysznicem. Okresowo należy poluzować glebę, aby zapewnić cyrkulację powietrza i lepszą wilgotność.

Nawożenie

Wiedząc, jak dbać o fikusa w domu, można wyhodować niektóre gatunki nawet do dwóch lub trzech metrów. Ale do aktywnego wzrostu rośliny wymagają okresowego nawożenia. Należy zacząć dokarmiać fikusa po okresie odpoczynku wczesną wiosną i robić to przez całe lato aż do września. Nawozy zawierające azot są niezbędne do tego, aby fikus uzyskał piękną koronę. Stosuje się je wiosną i wczesnym latem, nie można robić tego jesienią, ponieważ pędy będą cienkie i blade. Aby prawidłowo nawozić fikusa należy stosować nawozy mineralne i organiczne. W porównaniu z innymi roślinami fikus nie wymaga częstego dokarmiania. Podjęcie decyzji o nawożeniu wiąże się z następującymi czynnikach:

  • Fikus przestał rosnąć lub jego wzrost znacznie spowolnił
  • Pędy stały się cienkie i wydłużone
  • Liście zaczęły tracić jędrność i barwę (stały się blade)
  • Kwiat zrzuca liście lub zaczynają żółknąć
  • Na liściach pojawiły się plamy
  • Szkodniki zaatakowały osłabiony kwiat.

Rodzaje fikusa

Najpopularniejsze wśród odmian fikusów są:

  • Fikus Benjamina, fikus deltolistny, fikus tępy – małe liście
  • Fikus sprężysty, fikus lirolistny, fikus bengalski, fikus wąskolistny – duże liście
  • Fikus pnący, fikus czepny – liście pnące i płożące.

Przesadzanie fikusa

Pielęgnacja fikusa wiąże się z wykonaniem przesadzania w celu normalnego rozwoju rośliny. Należy to zrobić, jeśli występują następujące czynniki:

  • Korzenie rośliny wpadają do otworów drenażowych, roślina jest wyraźnie ściśnięta w doniczce
  • Fikus został właśnie zakupiony w sklepie
  • Gleba w doniczce jest zmniejszyła objętość, a roślina przestaje rosnąć
  • Wymagana jest wymiana drenażu
  • Jeśli to konieczne, aby rozmnażać kwiat.

Rośliny, których wiek nie przekracza 4 lat, muszą być przesadzane, co roku. Starsze fikusy są przesadzane rzadziej, co 3-5 lat. Odpowiednim czasem do przesadzania jest wczesna wiosna. Biorąc pod uwagę, że fikus nie toleruje dużych zmian, natychmiast po przesadzeniu może stracić liście, ale zwykle w sezonie letnim roślina je odzyskuje. Doniczkę należy wybrać zgodnie ze wzrostem rośliny. Jeśli wzrost fikusa wynosi 125 cm, doniczka powinna mieć średnicę nie większą niż 23 cm.

Dno doniczki powinno mieć otwory drenażowe, aby uniknąć zastoju wody. Glebę najlepiej wybrać o neutralnym składzie lub słabo kwaśnym. Musi być luźna, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Na dnie doniczki należy wyłożyć drenaż. Fikus powinien być podlewany ciepłą wodą i postawiony w miejscu bez bezpośredniego operowania światła słonecznego. Zawsze nie można zapominać o zabezpieczeniu rośliny przez przeciągami. Następnym razem należy go podlać po wyschnięciu górnej warstwy gleby nie mniej niż 2-3 cm.

Uprawa fikusa

Fikusa można uprawiać na różne sposoby:

  • Sadzonki, które z kolei są dwojakiego rodzaju - łodygi i pąki liściowe. Cięte sadzonki umieszcza się w wodzie, aż pojawią się korzenie, zwykle dzieje się to po dwóch tygodniach. Następnie każdy pęd można sadzić w glebie w osobnej doniczce.
  • Rozmnażanie przez odkłady powietrzne. Ta metoda rozmnażania wymaga większej uwagi. Trzeba wybrać pęd i usunąć nadmiar liści. Następnie wykonać nacięcie, w które wstawia się zapałkę. Owinąć na wierzchu wilgotnym mchem i polietylenem. Korzenie powinny kiełkować w ciągu miesiąca, następnie korzeń można oddzielić od głównego pnia i posadzić w osobnej doniczce.

W domu fikusy praktycznie nie rozmnażają się przez nasiona, jest to bardzo czasochłonny i długotrwały proces. Aby stworzyć idealne warunki, stosuje się mini szklarnię, w której wysiewa się nasiona. Powinna być zapewniona wysoka wilgotność i odpowiednia temperatura.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze