Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Pasuje do wszystkich stylów wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Zachwyca nieprzeciętnym pokrojem, elegancją, ciemnozielonymi lśniącymi liśćmi oraz dekoracyjnymi białymi kwiatami. Jej urodą możemy cieszyć się od marca do lipca, a poszczególne kwiaty utrzymują się nawet kilka tygodni. Co wiemy o skrzydłokwiecie? Jakie ma wymagania i właściwości? Jakie zabiegi pielęgnacyjne zagwarantują mu zdrowie i długowieczność?
Co wiemy o skrzydłokwiecie?
Skrzydłokwiat, inaczej zwany skrzydłolistem, jest wiecznie zieloną rośliną pochodzącą z lasów tropikalnych. W naturze jest częścią runa lasów równikowych, charakteryzującego się wysoką wilgotnością oraz zacienieniem. Urodę skrzydłokwiatu można również podziwiać na kamieniach w tamtejszych strumykach. Ameryka Południowa oraz środkowa i południowa Azja może poszczycić się aż czterdziestoma gatunkami tych pięknych i pożytecznych roślin. Niektórzy wierzą, że skrzydłokwiat przynosi szczęście - samotnym kobietom pomaga w znalezieniu wybranka, zamężnym zapewnia spokój, szczęście i harmonię. O ile wiarygodność legendy nigdy nie została potwierdzona, pozytywne właściwości zdrowotne rośliny wpłynęły znacząco na jej popularność i rozgłos wśród amatorów kwiatów doniczkowych.
Właściwości skrzydłokwiatu
Naukowcy opracowali listę roślin pokojowych, które efektywnie wpływają za stan powietrza w naszych domach. Oczyszczają je z trujących związków , niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Ważne miejsce w tej grupie zajmuje właśnie skrzydłokwiat, który pochłania benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen, ksylen oraz amoniak. Unoszące się z przedmiotów codziennego użytku substancje są ograniczane dzięki zawartym w glebie bakteriom , które wykazują zdolność do biodegradacji szkodliwych dla naszego organizmu związków. Dlatego skrzydłokwiat polecany jest przede wszystkim do sypialni, w której spędzamy dużą część naszego życia.
Jak zapewnić odpowiednie warunki uprawy?
Aby roślina pięknie i zdrowo rosła, należy zadbać o odpowiednie stanowisko. Skrzydłokwiat preferuje miejsca półcieniste i cieniste, źle radzi sobie na nasłonecznionych parapetach. Preferuje równomierną temperaturę przez cały rok, wszelkie gwałtowne zmiany powodują zahamowanie wzrostu oraz osłabienie rośliny. Idealna temperatura to 20-23 stopnie. Ponieważ ciepło i wysoka wilgotność powietrza są jej sprzymierzeńcami, warto ją umieścić w osłonce wypełnionej kruszywem ceramicznym, torfem lub zastosować podstawkę wypełnioną wodą. Jeśli końcówki liści zaczną brązowieć, to znak, że powietrze jest zbyt suche. Doskonale sprawdzi się spryskiwanie wodą, szczególnie podczas upalnych miesięcy.
Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Posiadanie skrzydłokwiatu w domu wymaga znajomości kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślinę należy solidnie podlewać, unikając jednak zalegania płynu, które mogłoby powodować gnicie korzeni. Stosujemy tylko odwapnioną, odstaną wodę, o temperaturze pokojowej. Zwiększamy jej ilość latem, podczas upalnych dni, zimą wystarczy niewielka ilości. Regularnie doglądamy roślinę, i w przypadku zbyt suchej wierzchniej warstwy ziemi, solidnie nawadniamy. Jeśli donica okazuje się niewystarczająca, stosujemy wiosenne przesadzanie. Ziemia powinna być przepuszczalna i dobrej jakości, zakupiona w sklepie lub samodzielnie wykonana z mieszanki kompostu, piasku i odrobiny gliniastego podłoża. Aby zapewnić drenaż, na dnie układamy keramzyt, drobne kamyki lub pokruszoną doniczkę ceramiczną. Każdej wiosny warto zastosować nawóz wieloskładnikowy, aby dostarczyć elementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Nie należy przesadzać z ilością preparatu, ponieważ skrzydłokwiat jest wrażliwy na przenawożenie, a jego skutkiem mogą być brązowe plamy pojawiające się na liściach. Co istotne, należy zadbać, aby ziemia była wilgotna przed zastosowaniem specyfiku.
Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa, której popularność z roku na rok rośnie. Zachwyca swoim wyglądem, jest niewymagająca, a do tego gwarantuje nam zdrowe i czyste powietrze w domu.