Alocasia to roślina o oryginalnych liściach, która może stać się ciekawym dodatkiem do wystroju naszego mieszkania. Jednakże, z uwagi na to, iż w naturalnym środowisku rośnie w klimacie tropikalnym, gdzie jest wilgotno i gorąco, dlatego gdy zdecydujemy się na uprawę tej rośliny powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Alocasia najlepiej będzie rosła w szklarni, oranżerii, lub witrynie okiennej, więc jeżeli zapewnimy jej optymalne warunki odwdzięczy się nam szybkim wzrostem i pięknym wyglądem.
Alocasia - uprawa i zabiegi pielęgnacyjne
Alocasia jest trudna w uprawie, gdyż potrzebuje warunków zbliżonych do jej środowiska naturalnego. Potrzebuje przede wszystkim dużej wilgotności powietrza, o którą nie jest łatwo w naszych mieszkaniach, w szczególności w okresie grzewczym oraz znacznego nasłonecznienia. Dlatego, błędy w uprawie mogą skutkować stopniowym zamieraniem rośliny, więc jeżeli nie posiadamy szklarni, czy oranżerii postawmy ją w kuchni, bądź łazience, ponieważ w tych pomieszczeniach będzie się czuła najlepiej.
Alocasia powinna mieć dużo miejsca, gdyż nie lubi rosnąć w pobliżu innych roślin oraz by było ono odpowiednio nasłonecznione, lecz nie bezpośrednio w pełnym słońcu. Z uwagi na to, iż jest to roślina ciepłolubna należy zapewnić jej latem temperaturę około 23-28 stopni Celsjusza, natomiast zimą, by temperatura nie spadła poniżej 18-20 stopni Celsjusza, gdyż po pewnym czasie na liściach zaczną tworzyć się plamy, które doprowadzą roślinę do całkowitego zamarcia.
Porą letnią możemy roślinę przenieść na balkon, lub do ogrodu, lecz musimy pamiętać by nie wystawiać jej na pełne słońce, a także w miejsce, które nie ochroni jej przed silnym wiatrem. Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się staw, czy oczko wodne przenieśmy alocasie w pobliże, tego miejsca, ponieważ będzie się tam czuła bardzo dobrze. Oprócz odpowiedniej przestrzeni niezwykle ważną kwestią jest podłoże do uprawy tej pięknej, egzotycznej rośliny. Powinno być ono żyzne z zawartością mieszanki gleby próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym. Gleba musi być przepuszczalna, dlatego należy wykonać drenaż na dnie doniczki z keramzytu, który umożliwi odprowadzanie nadmiaru wody, a tym samym uchroni roślinę od przelania i gnicia korzeni. Alocasie podobnie jak storczyki najlepiej zanurzać w wodzie na około 15 minut, niż bezpośrednio lać wodę do doniczki. Latem roślinę podlewamy częściej, natomiast zimą znacznie ograniczamy podlewanie do jednego razu w tygodniu. Ze względu na to, że w naszych mieszkaniach, szczególnie porą zimową, gdy palą się kaloryfery jest wysuszone powietrze, więc dobrym pomysłem jest zraszanie naszej alocasi odstaną, miękką wodą o temperaturze pokojowej.
Alocasie w okresie wiosenno - letnim należy nawozić co dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi, lub obornikiem. Nasza roślinka powinna rosnąć w miarę dużej donicy, ponieważ ma tendencję do szybkiego wzrostu. Młode kwiaty należy przesadzać co roku porą wiosenną, natomiast te starsze co 2-3 lata. Jeżeli zastosujemy się do tych wszystkich wymagań dotyczących uprawy i pielęgnacji alocasi możemy przez długie lata cieszyć się pięknym wyglądem naszej rośliny.
Alocasia - odmiany
Alocasia nie tylko wspaniale prezentuje się w pomieszczeniach biurowych, czy mieszkaniach, ale także jest naturalnym oczyszczaczem powietrza. Nie mniej jednak należy pamiętać, iż ta roślina wytwarza trujący sok mleczny, dlatego uprawa zalecana jest z dala od dzieci i zwierząt, aby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia. Alocasia posiada, także około 80 ciekawych odmian.
Oto kilka z nich:
- Alocasia Albo Variegata, czyli odmiana Alokazji olbrzymiej o zielonych liściach z białymi przebarwieniami
- Alocasia Bambino Arrow to odmiana, która posiada ciemnozielone liście, o białosrebrzystym unerwieniu
- Alocasia Black Velvet jest to odmiana karłowa o ciemnozielonych liściach i jasnym unerwieniu
- Alocasia Borneo Giant ta odmiana charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi oraz osiąga spore rozmiary
- Alocasia Kapit liście tej odmiany są w odcieniach fioletu
- Alocasia Nigra posiada bardzo ciemne liście
- Alocasia Polly to odmiana o ciemnozielonych liściach z białym unerwieniem
Choroby Alocasi
Alocasia, która rośnie w nieodpowiednich warunkach często narażona jest na choroby grzybicze. Jedną z nich jest plamistość liści, która objawia się występowaniem ciemnobrązowych, bądź czarnych plam. Dlatego, najlepszym sposobem, aby zapobiegać chorobą Alocasi jest unikanie nadmiaru wody, utrzymanie suchych liści oraz zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli jednak nasza roślina zachoruje powinniśmy jak najszybciej usunąć chore liście, odizolować ją od innych kwiatów, a także zastosować środki grzybobójcze.
Chociaż Alocasia jest trudna i kapryśna w uprawie, to gdy odpowiednio o nią zadbamy odwdzięczy nam się szybkim rozrostem i wspaniałym wyglądem, a także będzie ciekawym dodatkiem do naszego mieszania. Dlatego, zastanawiając się nad kupnem roślin doniczkowych może warto pomyśleć właśnie o jednej z odmian alocasi. Z pewnością nie pożałujemy tej decyzji, a roślina będzie cieszyć naszego oko przez długie lata.