Araukaria - doniczkowy iglak o nieprzeciętnym wyglądzie
Araukaria to roślina, która w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Kojarzona jest przede wszystkim z wieczną zielenią i ciekawym, oryginalnym kształtem. Choć w warunkach domowych rośnie w ograniczonym zakresie, w naturze może osiągać rozmiary nawet kilkudziesięciu metrów. Jest wzrost jest powolny, ale ostateczny efekt robi wrażenie. Aby araukaria była zdrowa i długo cieszyła nas swoim wyglądem, musi być jednak uprawiana w specjalnych warunkach. Podpowiadamy, jak zadbać o tę nietypową roślinę, co jej zapewnić oraz jakich błędów unikać podczas pielęgnacji.
Araukaria, czyli wyjątkowe drzewko iglaste
Oryginalne, zielone, często sporych rozmiarów iglaste drzewko o nieregularnym kształcie, które wyróżnia się na tle innych znanych nam iglaków - to właśnie krótki opis araukarii, która w polskich domach pojawia się coraz częściej. To nietypowa, ale niezwykle ciekawa ozdoba każdego pomieszczenia, która z pewnością zachwyci miłośników roślin, również tych doniczkowych.
Prosty pień, pokryty wyrastającymi na planie koła gałązkami z gęstymi, ciasno przylegającymi do siebie miękkimi igłami, stanowi charakterystyczną cechę drzewka. Rozłożysta korona i żywy odcień zieleni czynią z rośliny świetną ozdobę. Pojawiające się z czasem na gałęziach brązowe, jajowate szyszki z drobnymi kolcami dodają jej uroku. Co więcej, araukaria jako jedno z nielicznych drzew iglastych, będzie nadawała się do domowej uprawy doniczkowej. W takich warunkach nie dorasta jednak do wspomnianych wysokości, ograniczając swój rozmiar do 2-3 metrów.
Araukaria - odmiany rośliny
Istnieje około dwudziestu różnych gatunków araukarii, jednak nie wszystkie są tak samo popularne w uprawie.
Dwa główne gatunki, najlepiej przystosowane do naszych warunków, to:
- Araukaria wyniosła
- Araukaria chilijska
Cechą charakterystyczną dla obydwu roślin jest duża wysokość wzrostu i stożkowy kształt. Różnicę dostrzec można natomiast przede wszystkim w wyglądzie igieł. Araukaria wyniosła ma igły gęste, zielone i miękkie w dotyku, natomiast chilijska sztywne, trójkątne, wyglądem nieco przypominające kolce.
Jak pielęgnować rośliny z rodziny araukariowatych?
Choć araukaria nie jest rośliną bardzo wymagającą jeśli chodzi o potrzeby, jej uprawa wymaga przestrzegania pewnych zasad. Aby drzewko było piękne i rosło zdrowo, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki.
Przede wszystkim araukarie potrzebują zacienionego miejsca, najlepiej z dala od nasłonecznionych okien. Wystawienie rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może skutkować wysychaniem igieł i gałązek, a ostatecznie doprowadzić nawet do uschnięcia całego drzewka.
Jeśli chodzi o temperaturę, nie powinna ona być za wysoka. Araukarie świetnie poradzą sobie na chłodnych werandach czy tarasach, znacznie gorzej natomiast w ciepłych pomieszczeniach. Optymalna temperatura dla rośliny z tej rodziny to 5-10 stopni Celsjusza, dlatego w okresie upałów lub zimy, gdy włączamy ogrzewanie w mieszkaniu, drzewko warto wynieść w chłodniejsze miejsce.
Podlewanie araukarii nie jest problematyczne. Powinno się to robić średnio 2-3 razy na tydzień w ciągu lata i zaledwie raz w tygodniu (lub nawet rzadziej) w czasie zimy. Trzeba jednak pamiętać, że drzewko powinno mieć cały czas wilgotne podłoże - nie lubi bowiem przesuszenia, a nawet krótkotrwały niedobór wody może skończy się przysychaniem. Warto również od czasu do czasu, zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni, nawozić araukarię rozcieńczonym nawozem.
Ważne jest też przesadzanie. Zdrowa roślina powinna być przesadzana do większej doniczki co kilka lat. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie równej ilości ziemi uniwersalnej i specjalnego podłoża do iglaków. Jeśli mamy starsze drzewko, zamiast przesadzania wymieniać można jedynie wierzchnią warstwę ziemi.
W związku ze swoimi sporymi rozmiarami i dość dużymi, rozłożystymi gałązkami, araukaria potrzebuje miejsca i najlepiej będzie czuła się tam, gdzie nie zawadzają jej inne rośliny.
Uprawa araukarii - problemy i choroby
Jak każda roślina, zwłaszcza uprawiana w doniczce, araukaria jest narażona na różne choroby. Najczęstsze problemy, z jakimi muszą borykać się miłośnicy tego oryginalnego drzewa to:
- Antraknoza - czyli choroba wywoływana przez grzyby. Można ją poznać po żółtych, pokrywających igły plamach, szczególnie w dolnych partiach drzewa. Plamy stopniowo postępują, a kiedy zajmą cały obwód igieł, te ostatnie zamierają i opadają. Czasami dodatkowym objawem są czarne plamki na igłach, czyli skupiska zarodników atakującego araukarię grzyba. Najczęściej przyczyną tego typu choroby jest moczenie igieł przy podlewaniu. Niestety, chore gałęzie należy usunąć, a roślinę poddawać opryskom.
- Zgnilizna korzeni - głównym jej objawem jest żółknięcie, brązowienie, a następnie opadanie dolnych igieł i widoczna w głębszych warstwach ziemi zgnilizna. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby, warto zadbać o dobry drenaż doniczki z araukarią. Jeśli już zauważymy, że roślina choruje, trzeba wymienić ziemię i donicę, a chore elementy araukarii wyrzucić.
- Szkodniki - przede wszystkim wełnowce i wciornastki, których pojawienie się może być oznaką przegrzania i przesuszenia rośliny. Aby im zapobiegać, należy przenieść araukarię w chłodniejsze miejsce o większej wilgotności oraz wykonać specjalne opryski przeciw szkodnikom.
- Przesuszenie - jeśli przez długi czas roślina stoi w pomieszczeniu w którym jest więcej niż 20°C, może zacząć gubić igły i stopniowo zasychać.
- Czynniki zewnętrzne - ten rodzaj iglaka nie przepada za dymem papierosowym, a także gazem wydobywającym się z kuchenek gazowych. Aby araukaria była zdrowa, trzeba trzymać ją z daleka od tego rodzaju szkodliwych czynników. Drzewo nie lubi też nadmiernego dotykania i ciągłego przestawiania.
- Samodzielne rozmnażanie - araukaria to roślina trudna jeśli chodzi o samodzielne tworzenie sadzonek. Ukorzenienie jest procesem długim (nawet kilka miesięcy), a nasiona mogą kiełkować jedynie przez kilka dni. Dlatego też lepiej kupić gotową sadzonkę w sklepie ogrodniczym.
Araukaria, mimo że ma swoje wymagania, świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna w większości domów i ogrodów. Jej nietypowy, oryginalny wygląd i żywy kolor stanowią świetną dekorację, zwłaszcza przy dużej przestrzeni. Zachowując odpowiednie zasady pielęgnacji i pamiętając o zapewnieniu roślinie właściwego klimatu, będziemy mogli przez długi czas cieszyć się wyjątkowym charakterem tego iglastego drzewka.