Roślina Aspidistra stoi na stole w salonie.

Uwielbiamy przenosić namiastkę natury do własnych wnętrz. Nic w tym dziwnego, nawet najbardziej zdobne i wymyślne aranżacje wnętrz bez roślin prezentują się ubogo i sztucznie. Co więcej, rośliny niosą za sobą całą paletę walorów zdrowotnych. Jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji jest Aspidistra. Jaka jest jest charakterystyka? Jak powinniśmy ją odpowiednio uprawiać? Jak problemy mogą nas spotkać w związku z hodowlą? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Aspidistra - charakterystyka gatunku

Aspidistra jest przepiękną leśną byliną. W środowisku naturalnym rośnie na stanowiskach zaciemnionych chłodnych, suchych lasów Japonii oraz Chin. Należy do rodziny szparagowatych. Dorasta nawet do 60cm, a liście mają grubość około 10cm. Jej cechą charakterystyczną jest powolny wzrost. Liście rośliny są eliptyczne, ostro zakończone, osadzone na długich ogonkach. Co ciekawe, ustawiona w donicy swoim wyglądem przypomina nam ogromnych rozmiarów znaną wszystkim konwalię (różni się jednak kwiatami). Jako roślina doniczkowa, w polskich warunkach kwitnie bardzo rzadko. Posiada jednak zdolność do wytwarzania niepozornych, gwiazdkowatych, zielono-fioletowych kwiatów. Wyrastają one wprost z podłoża. Nazywana jest rośliną długowieczną, z roku na rok jej wygląd staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Roślina potocznie nazywana jest "żelaznym liściem", przede wszystkim ze względu na jej małe wymagania i dobrą żywotność. Co więcej, jest niezwykle wytrzymała, potrafi zaakceptować suche powietrze, kurz, opary z kuchenek, dym tytoniowy czy nawet przeciągi. Takich warunków nie jest w stanie zaakceptować zdecydowana większość żywych roślin zielonych. Warto więc postawić na Aspidistrę w szczególnie trudnych warunkach. Nadaje się do mało nasłonecznionych łazienek, sypialni, korytarzy, biur, czy do pomieszczeń z oknem wychodzącym na północ.

Roślina nie jest trująca, jest bezpieczna dla naszych domowych czteronożnych pupili.

Uprawa Aspidistry

Co ciekawe, roślina uwielbia cień, należy do jednych z najbardziej cieniolubnych roślin doniczkowych. Uprawia się ją w średnio bądź mocno zaciemnionych miejscach. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości roślin do prawidłowego wzrostu nie wymaga światła. Co więcej, źle reaguje na stanowiska nasłonecznione. Aby móc cieszyć się zdrową hodowlą, podłożę prócz żyznej i przepuszczalnej gleby powinno zawierać także domieszkę liści oraz piasku. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny bądź obojętny. Najlepsza będzie dla rośliny także umiarkowana wilgotność gleby.

Aspidistra - jak wygląda odpowiednia pielęgnacja?

To, jak często należy podlewać Aspidistrę zależy przede wszystkim od pory roku. Zimową porą roślina potrzebuje podlania mniej więcej co 7-14 dni. Upały i pora letnia powodują, że częstotliwość podlewania wzrasta do 1-2 razy w tygodniu. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba uważać z nadmiernym podlewaniem - nadmiar wody zaszkodzi roślinie bardziej niż krótkotrwała susza.

Aspidistra jak każda żywa roślina zielona potrzebuje nawożenia. Nie są to jednak zabiegi intensywne. Podaje się mocno rozcieńczone dawki nawozów dedykowanych roślinom o ozdobnych liściach. Nawożenie powinno odbywać się mniej więcej jeden raz w miesiącu.

Roślina powinna być przesadzana raz na kilka lat. Kiedy będzie odpowiedni moment? W sytuacji, gdy zauważymy, że korzenie przerastają otwory w donicy. Najlepszym czasem w ciągu roku do przesadzania roślin jest wiosna.

Jakie choroby mogą spotkać nasza aspidistrę?

Najczęściej występującymi chorobami, jakie obserwuje się na aspiditrach są:

  • wciornastki,
  • przędziorki,
  • tarczniki.

Wciornastki to wyjątkowo popularny szkodniki naszych roślin. Jeśli zauważymy na roślinie małe, srebrne kropki, z całą pewnością będziemy mieć do czynienia z wciornastkami. Dorosłe owady są niewielkie, zazwyczaj w kolorze czarnym. Należy usunąć zaatakowane przez szkodniki liście, opryskać roślinę olejem roślinnym, bądź wprowadzić drapieżne roztocza.

Przędziorki to również dobrze znana wszelkim fanom roślin doniczkowych przypadłość. Ciężko je zauważyć, są wyjątkowo małe. Co więcej, atakują roślinę od spodniej strony liści. W związku z żerowaniem przez małe, czerwone szkodniki na górnej stronie liści widać jasne plamki. Zauważyć można także drobionutką pajęczynkę. Stanowią dla aspidistry średnie zagrożenie, którego należy się jak najszybciej pozbyć.

Tarczniki powinno zwalczać się odpowiednimi preparatami chemicznymi. Uwielbiają wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. Zauważyć można je na młodych pędach bądź na spodniej części blaszki liścia. Wysysają sok, przez co roślina staje się osłabiona i wiotka.

Poszukujesz rośliny do zadań specjalnych? Pragniesz ozdobić zaciemnione miejsce, w którym każda poprzednia żywa roślina smutno zasychała? Aspidistra to absolutny strzał w dziesiątkę!. Wyjątkowo odporna na różnorodne warunki roślina sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o uporczywym problemie tracących życie kwiatów w mało nasłoneczniony stanowiskach. Będzie także idealną propozycją dla początkujących hodowców. Przekonaj się osobiście, jakie to proste!.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze