Difenbachia to jedna z najbardziej popularnych roślin, która zdobi nasze domy, mieszkania, biura czy obiekty użyteczności publicznej. Jest na tyle popularna, że coraz trudniej znaleźć miejsca, w których nie występuje. Chociaż roślina pochodzi z Brazylii, śmiało można powiedzieć, że jest w Polsce traktowana jak narodowe dobro. Co powinniśmy wiedzieć o Difenbachii? Jak ją uprawiać i pielęgnować? Czy łatwo można ją rozmnażać i poszerzać posiadane zbiory tej efektywnej rośliny? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Difenbachia - poznajmy się
Difenbachia to roślina należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). Roślina pochodząca z Brazyli uprawiana jest już od około 150 lat. Nazwa rośliny również nie jest przypadkowa. Powstała na cześć sławnego austriackiego ogrodnika cesarskiego - Josepha Dieffenbachia. Roślina nie jest wymagająca w uprawie, jednak należy podkreślić, że nie jest zalecane jej hodowanie w przypadku występowania najmniejszych domowników - dzieci. Roślina jest bardzo trująca, uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin doniczkowych. Ciekawostką jest, że Indianie używali jej do zatruwania strzał. W związku z tym, od wielu lat ludzkość wiedziała o niezbezpieczenych związkach wydzielanych przez roślinę. Spożycie soku działa na ludzki organizm bardzo toksycznie i podrażniająco. Spożycie liści może prowadzić nawet do tymczasowego paraliżu strun głosowych. Jedynym rozwiązaniem, które można wziąć pod uwagę chcąc hodować w domu difenbachie mając małe dzieci, to postawienie rośliny na wysokiej szafce czy półce, co do której mamy przekonanie, że nasze dziecko nie ma do niej dostępu.
Odmiany Difenbachii
Odmiany rośliny różnią się między sobą przede wszystkim wysokością, wielkością, kolorem oraz formą rysunku na liściach. Jedna roślina może przybrać różnorodne oblicza. Najbardziej popularną odmianą jest Difenbachia exotica, Rudolph Roehrs oraz Tropic Show.
Odmiana exotica posiada piękne, ciemnozielone liście w kremowe bądź bladozielone plamki.
Rudolph Roehrs posiada kremowobiałe liście, na których rysują się wraz ze wzrostem rośliny jasnozielone plamy. Zaś odmiana Tropic Show plamki ma umiejscowione wzdłuż unerwienia.
Oprócz tego wyróżnić możemy takie popularne odmiany jak:
- difenbachia bausei o owalnych żółto - zielonych liściach do 35 cm długości,
- difenbachia magnifica, inaczej zwana królewską, z charakterystycznymi białymi kropkami na ogonkach liściowych,
- difenbachia macrophylla to jedyna odmiana, w której liście mają jednolity, zielony kolor, o podłużnym kształcie,
- difenbachia amoena, z szerokimi, eliptycznymi liśćmi osiągającymi nawet 60cm długości,
- difenbachia maculata, pospolicie zwana pstrą bądź brazylijską charakteryzuje się wydłużonymi, ostro zakończonymi blaszkami liściowymi o średniej długości 40-50cm.
Difenbachia i jej uprawa oraz pielęgnacja
Roślina nie jest zaliczana do gatunku roślin wymagających. W warunkach domowych, w zależności od odmiany, osiąga wysokość od 10 do 120 cm. Difenbachia tworzy wzniesiony pokrój, a duże, nakrapiane liście to największy atut rośliny. Liście prócz pięknego ubrawienia mają oryginalny sercowaty bądź lancetowaty kształt.
Difenbachia rzadko kiedy kwitnie w warunkach domowych. Jeśli już się to uda, możemy spodziewać się kwiatów jednopiennych, które tworzą bardzo charakterystyczne kolby. Owocem rośliny jest kulista jagoda.
Roślina najbardziej preferuje stanowiska jasne, słoneczne bądź lekko zacienione. Należy jednak uważać na tzw. "pełne słońce", ponieważ liście rośliny mogą ulec poparzeniu. Najlepsze warunki do uprawy rośliny to 20-25°C w wilgotnych powietrzu. Bardzo lubi zraszanie. Do prawidłowego wzrostu roślina wymaga zasobnego, lekko wilgotnego podłoża. Podłoże powinno mieć kwaśny odczyn. Najlepsza będzie mieszanka torfu, ziemi kompostowej oraz wermikulitu.
W okresie od wiosny do jesieni najlepiej nawozić roślinę raz, dwa w tygodniu. Do tego celu najkorzystniej jest używać nawozów do roślin z liściami ozdobnymi.
Liście rośliny mają dużą powierzchnię, przez co łatwo gromadzą na sobie kurz. Należy je systematycznie przecierać, myjąc ostrożnie liście gąbką lub miękką szmatką zwilżoną w letniej wodzie.
Czy difenbachie można rozmnażać?
Jak najbardziej difenbachie można rozmnażać poszerzając swoje domowy zasoby. Rozmnażanie odbywa się poprzez oddzielnie sadzonek pędowych. Najlepszym momentem na rozmnażanie jest przesadzanie rośliny. Należy jednak pamiętać o jej obfitym podlaniu przed podjęciem próby wyjęcia jej z doniczki i bryły ziemi. Intensywne podlanie spowoduje rozmoknięcie ziemi i łatwe oddzielenie korzeni, co zapobiegnie ich uszkodzeniu.
Dobrą okazją do rozmnażania rośliny jest także moment, w którym difenbachia traci liście i trzeba ją odmłodzić. Wówczas ścinamy łodygę na wysokości 10 cm nad ziemią. Odcięty kawałek zazwyczaj ma węzeł z jednym oczkiem. Z łodygi rośliny, którą skróciliśmy, wyrosną nowe pędy, a odcięta część posłuży do przygotowania sadzonek. Wystarczy jedynie umieścić ją w wodzie bądź w mieszance torfu i piasku, by sprawnie ją ukorzenić. Kiedy nastąpi ukorzenienie wystarczy przesadzić roślinę do nowych donic.
Żółknięcie liści u Difenbachii - jaka jest przyczyna?
Wszelkie choroby na difenbachii objawiają się na jej liściach. Jeśli podłoże rośliny będzie zbyt chłodne lub zbyt wilgotne, wówczas u naszej roślinki zaczniemy obserwować żółknięcie liści. Jest to typowa oznaka gnicia korzeni difenbachii. Jeśli doprowadzimy do tej sytuacji, wówczas należy zmniejszyć intensywność podlewania i przestawić roślinę w cieplejsze miejsce. Po jakimś czasie, gdy ziemia przeschnie i ociepli się, niektóre liście opadną a niektóre wrócą do swojej pierwotnej barwy.
Jak często należy podlewać difenbachie?
W zimowej porze roku difenbachia wymaga mniej intensywnego podlewania. Zbyt intensywne podlewanie difenbachii może wywołać u niej śnieć i zgniliznę. Wówczas należy okresowo ograniczyć podlewanie.
Porą letnia należy pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiedniej wilgotności. W tym celu najlepiej będzie ułatwić doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą w taki sposób, by dno doniczki nie stało w wodzie. W ten sposób zapewnimy roślinie odpowiednie warunki.
Należy pamiętać, że Difenbachia lubi mieć wilgotne podłoże ale nie toleruje przelewania. Jej korzenie nie mogą stać w wodzie. Wiosną i latem podlewany roślinę około dwa razy w tygodniu. Zimą zazwyczaj wystarczy podlewać difenbachie tylko raz w tygodniu.
Podsumowując, difenbachia to jedna z najbardziej popularnych roślin do uprawy domowej. Wyróżnić można wiele jej odmian, które różnią się od siebie przede wszystkim ubarwieniem oraz kształtem liści. Najważniejsze w uprawie i pielęgnacji rośliny jest odpowiednia gleba i jej nawożenie, a także odpowiednie stanowisko i dostosowane do indywidualnych potrzeb podlewanie. Jeśli więc szukasz roślin, które dodadzą Twojemu wnętrzu charakteru i podkreślą styl stworzonej stylizacji, difenbachia będzie strzałem w dziesiątkę. To bardzo dekoracyjna roślina, która pomimo tego, że jest powszechnie znana nieustannie cieszy się powszechnym uznaniem i ciągłym zainteresowaniem.