Roślina monstera na białym tle.

Monstera od kilku lat jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Miłośnicy ogrodnictwa chętnie włączają ją do swojej kolekcji nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale i prostotę w pielęgnacji. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, jaki rodzaj ziemi będzie najodpowiedniejszy do uprawy Monstery, jak często należy ją podlewać, a także, w jaki sposób ją pielęgnować.

Jaki rodzaj ziemi wybrać?

Monsterę najlepiej uprawiać w podłożu torfowym, którego główną zaletą jest przepuszczalność. Monsterę można również posadzić w najzwyklejszej ziemi uniwersalnej przeznaczonej do uprawy roślin doniczkowych. Decydując się na tę drugą opcję, warto dodać 1/3 części szkła wulkanicznego, czyli perlitu. Sprawi to, że gleba stanie się pulchniejsza oraz lżejsza. Ponadto korzenie Monstery będą rozrastać się znacznie szybciej.

Podlewanie Monstery - jak często?

Każda roślina wymaga regularnego podlewania. Monstera należy do tego typu roślin, które nie przepadają za zbyt wilgotnym podłożem (lubią jednak wilgotne powietrze - dlatego w sezonie grzewczym możesz je trzymać w pobliżu atomizera). Wiosną oraz latem należy podlewać ją obficie jedynie raz w tygodniu. Po upływie 30-60 minut należy pozbyć się nadmiaru wody, który zgromadzi się na podstawce donicy, ponieważ nie chcemy przelać naszej rośliny. Jesienią oraz zimą należy jeszcze rzadziej podlewać Monsterę. Przyjmuje się, że wystarczy jej jedno nawodnienie co 10-14 dni. Należy pamiętać, że podlewamy ją tylko, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już przeschnięta.

Czy Monstera potrzebuje podpory?

Uprawianie Monstery w donicy wymaga zastosowania odpowiedniej podpory. Powinna ona być niewiele niższa od samej rośliny. Odpowiednio dobrana podpora sprawi, że Monstera będzie się po niej piąć, a po pewnym czasie korzenie powietrzne zostaną do niej przyczepione. Podpory tworzą paliki bambusowe, bądź drewniane, które są owinięte mchem lub matą kokosową. Paliki takie dostępne są w marketach budowlanych, bądź sklepach ogrodniczych. Pnącze rośliny należy do nich przywiązać za pomocą sznurka, bądź drutu florystycznego. W trakcie wbijania palika do podłoża należy pamiętać o tym, aby nie uszkodzić korzenia. Aby tego uniknąć w trakcie przesadzania rośliny, palik można umieścić w ziemi równocześnie z korzeniami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy naszej roślinie.

Przesadzanie Monstery.

Monsterę do wysokości 1 metra oraz posiadającą drobne liście należy przesadzać raz w roku przez pierwsze 3 lata jej życia. Starsze rośliny nie potrzebują ani przesadzania, ani wymiany donicy. Najodpowiedniejszą porą na samą zmianę gleby, bądź przesadzanie Monstery będzie marzec / kwiecień. Podczas pielęgnacji Monster ponad trzyletnich należy zdjąć 2/3 centymetry górnej warstwy gleby, po czym wymieniać ją na nową. Ważne jest, aby zakryć korzenie rośliny po wsypaniu nowej ziemi do donicy. Po wykonaniu takiego zabiegu, pierwsze podlanie Monstery powinno nastąpić dopiero po 48 godzinach.

Nawożenie Monstery.

Osobom, którym zależy na otrzymaniu szybko rosnącej Monstery poleca się jej regularne nawożenie. Od początku marca do końca sierpnia należy nawozić ją raz na 2 tygodnie. Z kolei raz na 3 tygodnie powinno wzmacniać się Monstery, które stoją w cieniu. Nie mają one tak wysokiego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Ponadto rosną one wolniej. Nie potrzebują więc tak częstego nawożenia. Jednym z lepszych środków do wzmacniania będzie płynny biohumus, bądź płynny nawóz do roślin zielonych. W okresie jesienno-zimowym najlepszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się od nawożenia tego typu roślin.

Miejsce trzymania Monstery.

Monstera najlepiej odnajdzie się w jasnych miejscach, bądź w takich, w których panuje półcień. Roślina ta nie może stać zbyt blisko okna, ponieważ nie przepada za nasłonecznieniem. Wystawienie jej na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych może spowodować pojawienie się nieestetycznych przebarwień, które są efektem poparzeń (należy wziąć pod uwagę, że Monstera mimo iż pochodzi z ciepłych terenów nie lubi zbyt ostrego Słońca). Warto postawić ją od okna w odległości ok. 2-3 metrów. Kiedy ustawimy ją w cieniu, roślina zostanie pozbawiona charakterystycznych nacięć.

Monstera osiąga dosyć spore rozmiary, dlatego można ustawić ją w kwietniku, bądź postawić na podłodze. Rośliny tej nie powinno ustawiać się zbyt blisko okien balkonowych (wiosną i latem) oraz piecyków i grzejników (w okresie grzewczym). Najodpowiedniejszą temperaturą dla Monstery będzie taka, która wiosną i latem wynosi 22 stopnie Celsjusza. Natomiast jesienią i zimą - powyżej 13 stopni Celsjusza. Gdy na liściach pojawią się drobinki kurzu, możesz je przetrzeć oraz użyć od czasu do czasu środka nabłyszczającego do roślin.

Monstera pielęgnacja - podsumowanie

Monstera nie jest wymagającą rośliną. Po zapewnieniu jej odpowiednich warunków, miłośnicy ogrodnictwa będą posiadać w swojej kolekcji roślinę, która nie tylko ładnie się prezentuje, ale i jest prosta w pielęgnacji. Jeśli szukasz rośliny, która nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych zabiegów w celu utrzymania jej odpowiedniego wyglądu, wybranie Monstery będzie jednym z lepszych rozwiązań.

W czym Ci możemy pomóc?

Zainteresowały Cię nasze usługi? Jesteśmy profesjonalną firmą świadczącą usługi związane z projektowaniem, wykonaniem oraz utrzymaniem zieleni. Zapoznaj się naszą ofertą i napisz do nas!
  1. Kwiaty do biura
  2. Ogrody wertykalne
  3. Ściany z mchu
  4. Rośliny stabilizowane
  5. Sztuczne rośliny
  6. Dekoracje świąteczne
  7. Utrzymanie zieleni w biurze