Palma kencja (Howea) to jedna z łatwiejszych w uprawie palm doniczce. Można ją ustawić w salonie, biurze i dzięki temu poprawić swój nastrój, a pomieszczeniu nadać egzotycznego klimatu. Jednak, by trwało to jak najdłużej, należy odpowiednio zadbać o swoją roślinę.
Dlaczego palma kencja (Howea) jest tak popularna?
Przede wszystkim z powodu swojej odporności na różne niedogodności, a także ze względu na łatwość w uprawie. Trzeba poznać jedynie kilka zadać, by cieszyć się jej widokiem każdego dnia. W najlepszych warunkach może przetrwać nawet 40 lat.
Kencja posiada pierzaste ciemnozielone liście, które w optymalnych warunkach przyrastają rocznie o 15-20 cm, a mogą mierzyć 3-4 cm szerokości oraz 45-60 cm długości.
Skąd pochodzi palma kencja?
Jej naturalnym środowiskiem jest archipelag wysp, które należą do Australii i leżą na Pacyfiku. Znaleziono ja w 1788 r. na wyspie Lord Howe, której zawdzięcza swoją nazwę.
Panuje tutaj subtropikalny klimat i można tu znaleźć różnorodną roślinność. Zmiany w temperaturze są nieznaczne, a wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 75-78%. I właśnie warto zadbać o podobne warunki we własnym domu.
Miejsce na palmę kencję
Warto zadbać o warunki zbliżone do tych, do jakich roślina jest przyzwyczajona. W przypadku palmy istotne jest zadbanie o półcieniste stanowisko i temperaturę ok. 20 st. C. silne promienie słoneczne mogą doprowadzić do palenia się liści.
Podłoże dla palmy howea
Naturalnie palma kencja rośnie na glebach pochodzenia wulkanicznego, czyli tych o lekko kwaśnym pH. Dlatego warto kupić specjalną ziemię dla palm lub stworzyć samemu mieszankę ziemi kwiatowej, które jest na bazie piasku i kompostu w stosunku 1:1.
W czym sadzić kencję?
W naturalnym środowisku palma kencja może osiągnąć nawet 17 m wysokości, a w warunkach domowych 2,5 m. Jest bardzo odporną rośliną, która może naprawdę szybko rosnąć. Dlatego najlepiej wybierać dla niej odpowiednio dużą, masywną i stabilną donicę, a przesadzać wtedy, kiedy korzenie przerosły ziemię w naczyniu.
Jak dbać na co dzień o palmę?
Najważniejsze jest to, że kencja powinna mieć zawsze lekko wilgotną ziemię. Od wiosny do jesieni szczególnie warto dbać o obfite podlewanie, ale jednocześnie należy uważać na to, by nie przelać rośliny. Woda nie powinna stać w korzeniach, a ziemia ma być zawsze lekko wilgotna. Ciekawym sposobem jest podlewanie palmy ciepłą wodą. Dzięki temu jej rozwój i wzrost jest o wiele lepszy.
Co do nawożenia, należy to robić 1-2 razy na miesiąc i stosować się do instrukcji, jaka jest zawarta na etykiecie nawozu
Jak przycinać i rozmnażać?
Liście kencji nie wymagają przycinania, gdyż kencja rośnie w górę, a nie na boki. Jedynie warto przycinać liście, które usychają na końcach.
W kwestii rozmnażania należy wykazać się sporą cierpliwością. Jeśli chcemy się za to zabrać, wystarczą nam nasiona kencji, o które należy odpowiednio zadbać.
Jak palma zimuje?
Kencja może być uprawiana przez cały rok i dbanie o nią nie różni się zależnie od pory roku (każdego dnia tak samo ją podlewamy i regularnie nawozimy zgodnie z instrukcją). Jednak należy pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna, więc nie powinno się jej przechowywać na chłodzie. Należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym ją trzymamy. Nie powinno tam być przeciągów, zbyt długo otwartych okiem, a nawet zimnych kafelek, ponieważ roślina może zacząć marnieć. Dlatego tak istotne jest, by temperatura nie spadła poniżej 18 st. C., a ziemia zawsze była lekko wilgotna.
Jak kencja radzi sobie z chorobami i szkodnikami?
Choć ta odmiana palmy jest całkiem wytrzymała i odporna, to nawet ona może czasami zachorować lub mieć problemy ze szkodnikami. Szczególne może się zdarzać w okresie zimowych. Nie powinniśmy wtedy przelewać rośliny czy pozostawiać wody na podstawce. Zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do gnicia korzeni i liści.
A w przypadku szkodników najczęściej pojawiają się wełnowce, przędziorki i wciornastki. Najlepszym sposobem zapobiegawczym jest korzystanie z regularnych prysznicy w łazience, które zmyją kurz i szkodniki. Jeśli jednak zdarzy się, że pojawią się szkodniki, to należy czym prędzej zastosować odpowiednie środki domowe lub chemiczne.
Za to w przypadku chorób grzybowych będzie konieczne przesadzenie palmy do czystej donicy ze świeżą ziemią.
Podsumowanie
Palma kencja jest bardzo popularną rośliną, którą nie tak trudno uprawiać w zaciszu własnego domu. Może stać się wspaniałą ozdobą w naszym domu czy w pracy. Dzięki temu, że jest także dosyć odporną, stanie się dobrą propozycją dla osób, które zaczynają swoją przygodą z palmami.
Dzięki swojej smukłej sylwetce i pięknych, zielonych, skórzanych liściach stanie się dobrą osobą każdego pomieszczenia. Dodatkowo zieleń wpływa na nasz lepszy odpoczynek i poprawia samopoczucie.
Samo dbanie o palmę kencję nie sprawia problemów. Należy jedynie zadbać o to, by ziemia była przepuszczalna, miała lekko kwaśne lub neutralne pH. Ponadto trzeba ją regularnie podlewać i unikać pełnego słońca oraz chłodu.
Dodatkowo warto od czasu do czasu wykonywać prysznice, dzięki którym odświeżymy liście i uchronimy je przed szkodnikami.