Monstera dziurawa to jedna z najczęściej pojawiających się roślin doniczkowych w polskich domach. Błyszczące, charakterystycznie wycięte liście, są świetną dekoracją wnętrza. Jednak, aby monstera rozwijała się właściwie, należy o nią regularnie dbać.
Piękno rozległych, zdobionych różnego kształtu dziurkowaniami liści monstery dziurawej coraz częściej podbija katalogi wnętrzarskie. Roślina ta szczególnie w ostatnim czasie stała się niezwykle modna. Wszystko to za sprawą swego unikalnego wyglądu, który doskonale wpisuje się w estetykę trendów designerskich. Monstera dziurawa jest obecnie jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych wykorzystywanych w przestrzeni domowej. Jest niezwykle łatwa w uprawie, a jej imponujące liście stanowią doskonałą ozdobę. Jak o nią dbać, aby z roku na rok osiągała coraz większy rozmiar i cieszyła swym pięknem przez wiele lat?
Monstera dziurawa — roślina wprost z Ameryki Środkowej
Monstera deliciosa, jak większość roślin doniczkowych chętnie trzymanych we wnętrzach, ma tropikalne pochodzenie. Występującą naturalnie, spotkać można między innymi w lasach deszczowych w południowym Meksyku oraz w Panamie. Jej znakiem charakterystycznym są bardzo duże, błyszczące, zielone liście, które z czasem przybierają głębokich wycięć oraz wielokształtnych dziurkowań. Ich powierzchnia może osiągnąć rozmiar nawet 60 cm. Wzrost monstery następuje powoli. Wytwarza ona maksymalnie 3 nowe liście w ciągu roku. Jednak odpowiednia pielęgnacja zapewnia jej długowieczność. W tym czasie jej wysokość wynieść może nawet 3 metry. Monstera dziurawa jest pnączem. W środowisku naturalnym wspina się po powierzchni drzew. W domowych warunkach należy zapewnić jej natomiast właściwą podporę.
Jakie warunki sprzyjają rozwojowi Monstery dziurawej?
Monstera deliciosa jest bardzo odporna i łatwa w utrzymaniu w domowych warunkach. Temperatury, które zazwyczaj panują we wnętrzach, są dla nich jak najbardziej odpowiednie. Lubią bowiem rozwijać się przy 18-23 stopniach Celsjusza. Ważne jednak, aby zadbać o jeden najważniejszy czynnik przy uprawie monstera — pielęgnacja o stały dostęp do wilgotności to klucz do właściwego rozwoju rośliny. W związku z tym, że jej naturalnym środowiskiem są parne lasy tropikalne, jej liście potrzebują nawodnienia zewnętrznego.
Monstera nie lubi także palącego słońca. Z tego powodu, nie poleca się stawiać jej tuż przy oknie. Światło jest jednak niezbędne dla jej właściwego rozwoju, dlatego też warto umieścić ją w miejscu zapewniającym dostęp do pośredniego oświetlenia.
Jak podlewać monsterę dziurawą?
Lekko wilgotna gleba to najlepsze środowisko dla rośliny, jaką jest monstera dziurawa. Pielęgnacja prowadzona zgodnie ze wskazaniami sprawi, że z pewnością osiągnie imponujący rozmiar. Warto jednak podkreślić, że monstera nie potrzebuje dużej ilości wody w donicy, a wręcz źle znosi takie warunki. Przelanie może skutkować żółknięciem liści, a nawet zniszczeniem rośliny. Optymalna częstotliwość nawadniania to jeden raz w tygodniu. Przede wszystkim, należy kontrolować poziom nawilżenia gleby i nawadniać ją jedynie, gdy jej warstwa wierzchnia jest już sucha. Bardzo pomocne w zapewnieniu roślinie właściwego stopnia wilgotności, jest ustawienie donicy na podstawie wypełnionej kamieniami oraz wodą. Parująca ciecz stopniowo i regularnie nawilża roślinę, co w szczególności lubią te pochodzenia tropikalnego.
Liście monstery dziurawej także potrzebują właściwego nawodnienia. Dlatego też zaleca się obfite spryskiwanie rośliny wodą destylowaną dwa razy w tygodniu. Nie można zapominać także o odpowiedniej higienie, jakiej wymaga monstera. Pielęgnacja to jedno, natomiast piękne, duże liście to idealne miejsce na gromadzenie się kurzu. Zależnie od częstotliwości oraz intensywności jego gromadzenia się na roślinie, należy przecierać ją nawilżoną ściereczką w bardzo delikatny sposób.
Regularne nawożenie uzupełni potrzebne składniki odżywcze
Monstera dziurawa zdecydowanie należy do roślin, które doskonale reagują na nawożenie. Przystosowanie do tropikalnego środowiska sprawia, że niezbędne jest uzupełnienie jej w składniki odżywcze, których nie otrzymuje w sposób naturalny, żyjąc warunkach domowych. Rośliny doniczkowe nawozić należy od wiosny do wczesnej jesieni, wykonując zabieg ten raz w miesiącu. Dobrze sprawdzają się szczególnie preparaty organiczne z wolno uwalniającymi się składnikami odżywczymi. Pozwalają one bowiem na stopniowe dostarczanie ich roślinie.
Jak często przesadzać monsterę dziurawą?
Monstera wymaga częstego przesadzania do większej donicy przez około 3-4 pierwsze lata swego życia. Mimo że jej wzrost jest dość powolny, to właśnie w te pierwsze kilkadziesiąt miesięcy, postępuje najprędzej. Zaleca się wtedy przesadzenie monstery dziurawej średnio raz w roku. Warto podkreślić, że roślina ta szczególnie dobrze rozwija się w glebie torfowej, dlatego też najlepiej właśnie taką jej zapewnić.
W przypadku starszych roślin wystarczające jest przesadzanie ich co około 2 lata. Można zdecydować się zarówno na całkowitą, jak i częściową zmianę ziemi. Często poleca się wymianę jedynie wierzchniej warstwy gleby w donicy. Taki zabieg pozwoli uzupełnić ją w składniki odżywcze i niezbędne minerały. Najlepszym czasem na przesadzenie monstery dziurawej jest wiosna.