Rośliny z gatunku monstera to dość popularne rośliny ozdobne, goszczące w wielu polskich domach i biurach. Gatunek ten pochodzi z lasów tropikalnych w rejonie Brazylii i Meksyku, gdzie w gęstwinie pnie się do góry, szukając światła w gąszczu tropikalnych drzew. Charakterystyczne pierzaste liście najpopularniejszego gatunku monstery - monstera deliciosa, są ozdobą wielu domów i parapetów.
Od niedawna, wśród wielbicieli domowej zieleni na pierwsze miejsce wysuwa się jednak zadziwiająca monstera "Monkey Mask", która zachwyca swoimi dziurawymi liśćmi, wyglądającymi, jak gdyby ktoś wyciął otwory w tkance liściowej rośliny.
Monstera Monkey Mask - małpia maska na oknie
Nie wiadomo do końca skąd wzięła się nazwa, bo nie oddaje ona w pełni charaktery monsterowych liści. Charakterystyczny, sercowaty kształt liści podziurawiony jest wieloma otworami o różnej wielkości i kształcie zmieniającym się wraz ze wzrostem rośliny. U starszych roślin można spokojnie założyć, że powierzchnia owych dziur przekracza powierzchnię samego liścia.
Jak wiadomo, pierzasty kształt liści monstery, czy jak w przypadku Monkey Mask dziury w liściach, to efekt wiatrów wiejących u szczytu tropikalnych lasów. Gdyby liście zachowały swoją zwartą strukturę, przy nasileniu podmuchów groziłoby im złamanie, lub nawet oderwanie całej rośliny od pnia. Dzięki dziurom, liście nie wytwarzają "efektu żagla" i monstery mogą bezpiecznie piąć się w górę ku słonecznym promieniom.
Monstera Monkey Mask - uprawa
Monstery to stosunkowo łatwe kwiaty. Nie inaczej jest w przypadku Małpiej Maski. Lubią stanowiska półcieniste i nie wymagają częstego podlewania. Aby zakwitły, należy utrzymywać temperaturę w okolicach 24 stopni.O wiele lepiej niż standardowe podlewanie monstera Monkey Mask lubi zraszanie. Dodatkowo ze względu na dużą odporność na suche powietrze, śmiało można stawiać je na parapetach nawet bezpośrednio nad kaloryferem, gdyż monsterę o wiele łatwiej jest przelać niż przesuszyć.
Ponieważ to roślina silnie płożąca, warto zapewnić jej podpórkę, po której będzie mogła się wspinać, a dzięki temu możemy układać ją w dowolną kompozycję geometryczną.
Najlepiej rozwija się na podłożu torfowym - przepuszczalna gleba pozwoli korzeniom lepiej się rozwijać. Jeśli jednak nie mamy dostępu do torfu, można posadzić ją w ziemi uniwersalnej, warto ją jednak "rozluźnić" dosypując do niej perlitu w stosunku 1/3. Młodą monsterę w miarę jej wzrostu należy przesadzać nie rzadziej niż raz do roku. Egzemplarze kilkuletnie można przesadzać co 3-4 lata, lub, jeśli donica jest wystarczająca, wymienić górną warstwę gleby zastępując ją nową, bogatą w składniki odżywcze ziemią lub torfem.
Monstera Monkey Mask - problemy pielęgnacyjne
Chociaż monstery ogólnie są bardzo łatwe w uprawie i trudno jest je zabić, w naszej przygodzie z tym gatunkiem roślin z pewnością spotkamy się z którymś z poniższych objawów:
Plamy na liściach
Jeśli na liściach pojawiają się żółknące obszary, mogą one świadczyć o przypaleniu go przez promienie UV. W takim wypadku pomóc powinno przestawienie monstery w mniej nasłonecznione miejsce. Z kolei plamy ciemniejące mogą świadczyć o zbyt niskiej temperaturze
Żółknące końcówki liści
Identyfikacja problemu może nie być taka łatwa - w zależności od "rodzaju żółknięcia" , szybkości, obszaru oraz tego czy dodatkowo występuje też więdnięcie i usychanie końcówek, możemy mieć do czynienia z różnymi przyczynami. Najpopularniejszą z nich jest przelanie - jeśli podłoże jest mocno wilgotne, warto zaprzestać podlewania do niemal całkowitego wyschnięcia podłoża, obserwując, czy problem się pogłębia. Może to być również kwestia grzyba - wtedy warto wymienić podłoże, mieszając je z cynamonem lub węglem, które działają przeciwgrzybiczo i podlewać oszczędniej. Wreszcie może być to sprawka szkodników - jeśli będą one widocznie w podłożu i na liściach, należy je zidentyfikować i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi danego gatunku.
Bardzo ważną informacją jest fakt, że liście monstery są trujące ze względu na związki szczawianu wapnia w nich zawarte. Warto więc postawić ją poza zasięgiem dzieci i kotów, dla których spożycie liścia lub jego soku może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne.