Rośliny biurowe nie tylko świetnie wyglądają. Oczyszczające powietrze rośliny pochłaniają zanieczyszczenia i zapewniają lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Oto 9 roślin mających najlepszych wpływ na poprawę klimatu wewnątrz pomieszczeń.
Wiele osób nie zwraca na nie uwagi lub postrzega je tylko jako element dekoracyjny. Ale rośliny biurowe i domowe są czymś więcej niż tylko ładną ozdobą. Oczyszczają one powietrze, którym oddychamy i zapewniają optymalny klimat pomieszczeń.
W zamkniętych pomieszczeniach spędzasz codziennie mnóstwo czasu. Czy to w domu, nocą podczas snu, czy też w pracy w biurze. Powietrze w tych pomieszczeniach jest przeważnie zużyte i nierzadko znajdują się w nim substancje szkodliwe.
Substancje chemiczne i niska jakość powietrza
Badania przeprowadzone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency) wykazały, że w pomieszczeniach zamkniętych ludzie spędzają 90 procent swojego życia. Przerażający jest fakt, że jakość powietrza jest w nich pięciokrotnie gorsza niż na zewnątrz.
Odpowiadają za to, oprócz materiałów budowlanych, również, znajdujące się w pomieszczeniach, dywany, kanapy, poduszki, farby ścienne, materiały izolacyjne, środki czyszczące, spaliny uliczne i dym papierosowy. Wszystko to sprawia, że nasze powietrze zawiera formaldehydy, benzeny, trichloroeten i wiele innych szkodliwych substancji.
Trichloroeten można odnaleźć w farbach, klejach, lakierach i w tuszach drukarek biurowych. Jest on uważany za toksyczny dla naszej wątroby. Formaldehyd natomiast jest rakotwórczy. Znajduje się w klejach, środkach odstraszających owady, drewnie, a nawet w dywanach. Benzen także jest klasyfikowany jako substancja rakotwórcza. Występuje w benzynie, farbach, gumie i w olejach.
Wszystko to składa się na powietrze, którym oddychamy. Nic dziwnego, że może to powodować problemy zdrowotne. Istnieje nawet nazwa dla schorzenia wywołanego złą atmosferą wnętrz – to tzw. syndrom chorego budynku (SBS, z ang. sick building syndrome).
Syndrom chorego budynku i jego objawy
Objawy syndromu chorego budynku mogą być różne. Zależą one od stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy. Syndrom chorego budynku wpływa głównie na nasz stan ogólny. Człowiek czuje się zmęczony, pozbawiony wigoru i ma problemy z koncentracją.
Zwłaszcza formaldehyd w powietrzu może powodować wiele problemów ze zdrowiem: kaszel, pieczenie oczu, wysypkę, ból gardła i kichanie. Szczególnie silnie na to zanieczyszczenie reagują osoby cierpiące na astmę.
Efektem długotrwałego przebywania w atmosferze skażonej formaldehydem mogą być natomiast: alergie, anemia, choroby układu kostnego i limfatycznego. Ponadto, wpływa on negatywnie na funkcjonowanie wątroby i nerek.
Niestety rzadko można uniknąć długotrwałego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych. Ale jeśli, pomimo pracy w biurze, chcemy oddychać świeżym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem powinniśmy zadbać o miejsce dla oczyszczających powietrze roślin i pić dużo czystej wody.
Oczyszczające powietrze rośliny: NASA potwierdziła skuteczność
Kilka lat temu NASA badała produkcję tlenu przez rośliny. Przywiązano dużą wagę do faktu, że rośliny oczyszczają powietrze, które we wnętrzu pojazdów kosmicznych jest poważnie skażone różnego rodzaju zanieczyszczeniami.
Astronauci pracujący w pojeździe powinni mieć zapewniony przyjemny i zdrowy klimat. W celu wyeliminowania z powietrza szkodliwych substancji, zespół NASA zdecydował, aby nie tylko poprawić wentylację, ale również przeprowadzić badania nad oczyszczającymi powietrze roślinami.
Wyniki badań wykazały, że niektóre rośliny domowe odfiltrowują zanieczyszczenia z powietrza. Benzen, formaldehyd, trichloroetan i dwutlenek węgla są przetwarzane w tlen.
9 najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze
Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i dostarczają nam niezbędnego do życia tlenu. Ich obecność w domu lub w biurze zwiększa więc zawartość tlenu w powietrzu wypełniającym pomieszczenia. Jednak niektóre rośliny potrafią również eliminować szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza.
Poszukujesz łatwych w pielęgnacji domowych roślin oczyszczających powietrze? W takim razie ta dziewiątka roślin jest dla ciebie odpowiednia. Jeśli chcesz być absolutnie zabezpieczony, możesz umieścić w swoim biurze lub salonie wszystkie te rośliny.
Oto najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza rośliny:
- Howea
- Bluszcz
- Dieffenbachia
- Skrzydłokwiat
- Dracena
- Zielistka Sternberga
- Fikus
- Epipremnum złociste
- Sansewieria
Howea
Tę roślinę zna każdy. Jej liście przypominają liście palmy i stąd inna jej nazwa: palma Kentia (kencja, howea). Ta domowa roślina nie tylko pięknie wygląda. Jej stale rosnące, pierzaste liście oczyszczają powietrze i uwalniają pomieszczenia z toksyn. Howea produkuje również wyjątkowo dużo tlenu.
Bluszcz
Szukając oczyszczających powietrze roślin nie można pominąć bluszczu. Jego wiecznie zielone pędy zamienią każde pomieszczenie w prawdziwą dżunglę. Uwaga: Nie umieszczaj bluszczu zbyt blisko ścian, bo jego korzenie mogą ją uszkodzić.
Bluszcz jest jedną z roślin doniczkowych o najlepszym działaniu oczyszczającym powietrze. Jest to system naturalnej klimatyzacji, który filtruje powietrze i reguluje wilgotność w pomieszczeniu.
Bluszcz najlepiej ze wszystkich roślin eliminuje benzen z powietrza. Ta mała, cudowna roślina w ciągu zaledwie 24 godzin potrafi wyeliminować z powietrza do 90 procent zawartego w nim benzenu. Ale to jeszcze nie wszystko. Również trichloroeten ma małe szanse w kontakcie z bluszczem. Bluszcz, w ciągu jednego dnia, usuwa z powietrza do 11 procent tej substancji.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że bluszcz lubi chłodne otoczenie – szczególnie zimą. Jeśli znajduje się on w ogrzewanym pomieszczeniu, stanie się przez to bardzo wrażliwy na szkodniki. Stąd też idealnym miejscem dla bluszczu są klatki schodowe budynków.
Dieffenbachia
Ta nazwa nic ci nie mówi? Bez obaw! Jeżeli zobaczysz tę roślinę, na pewno ją poznasz. Jest bardzo popularna.
Ta biurowa roślina jest naprawdę wyjątkowa. Jej liście mają bardzo wyrafinowany kolor. Ciemnozielone na zewnątrz, a wewnątrz żółtawe aż do bieli, przyciągają wzrok. Dieffenbachie często są one również dostępne w kolorze czerwonym. Każdy liść dieffenbachii wygląda trochę inaczej.
Ponieważ jej liście są duże, dieffenbachia może oczyszczać duże ilości powietrza i usuwać z niego toksyny.
Ponadto roślina ta bardzo szybko rośnie i jest mało wymagająca pod względem lokalizacji. Nawet jeśli kilka razy zapomnimy o jej podlewaniu, nie zaszkodzi to poważnie jej kondycji.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat ze swoimi błyszczącymi liśćmi, posiada szczególnie szlachetny wygląd. Długie łodygi pojedynczych liści nie tylko upiększają wnętrze, ale są także całkowicie naturalnym filtrem powietrza, dzięki któremu klimat w pomieszczeniu staje się przyjemny i świeży.
Roślina ta ma również stosunkowo niskie wymagania. Możesz ją kupić w kilku pięknych kolorach. Szczególnie popularne są czerwień i biel.
Skrzydłokwiat zmniejsza zawartość trichloroetenu w powietrzu nawet o 23 procent.
Przeczytaj także: Skrzydłokwiat – dekoracyjna i pożyteczna roślina pokojowa
Dracena
Draceny nie powinno zabraknąć w żadnym biurze. Jest to idealny wróg formaldehydu w powietrzu.
W ciągu 24 godzin dracena zmniejsza zawartość formaldehydu w powietrzu nawet o 70 procent. Również benzen i trichloroeten są usuwane z powietrza przez to niewielkie, łatwe w pielęgnacji drzewko.
Dracena jest rośliną wyjątkowo wytrzymałą i żywotną. Może całymi latami stać na biurku bez przesadzania, nawożenia i bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewanie raz w tygodniu wystarczy, by całkowicie usatysfakcjonować dracenę. Rosnąc w korzystnej lokalizacji może być dość wysoka.
Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych i można ją spotkać w wielu biurach. W ciągu doby potrafi ona zmniejszyć zawartość formaldehydu w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach aż o 86 procent. Dodatkowo zielistka Sternberga jest również bardzo łatwa w pielęgnacji i nie wymaga dużo wody, światła ani nawożenia.
Fikus
Fikus (figowiec benjamina) można kupić w wielu różnych rozmiarach – od 10 cm aż do 2 m. Nie ma on praktycznie żadnych wymagań dotyczących lokalizacji, gleby i nasłonecznienia. To idealna roślina biurowa. Fikus eliminuje z powietrza benzen, detergenty i szkodliwe opary lakieru.
Za pomocą swoich ciemnozielonych liści, fikus usuwa zanieczyszczenia z powietrza i nie ma wielkich wymagań, jednak nie lubi, gdy zmienia się jego miejsce – jeśli już się do jakiegoś przyzwyczai, to po przeniesieniu w inne, często zrzuca liście.
Przeczytaj także: Fikus - pielęgnacja, uprawa, odmiany
Epipremnum złociste
Epipremnum złociste również jest bardzo dobrze znaną i popularną rośliną domową. Filtruje z powietrza zanieczyszczenia takie jak benzen, rozpuszczalniki z farb i detergenty. A robi wszystko mając małe wymagania dotyczące wody, nawożenia i światła słonecznego. W normalnej temperaturze pokojowej epipremnum złociste potrafi tworzyć wspaniałe, bardzo długie wąsy.
Przeczytaj także: Epipremnum złociste – co wiemy o tej roślinie?
Sansewieria
Kto szuka łatwych w pielęgnacji roślin oczyszczających powietrze, pokocha sansewierię. Trochę wody i od czasu do czasu odrobina nawozu – to wszystko, czego sansewieria potrzebuje do pełni szczęścia.
Nie ma także wielkich wymagań dotyczących nasłonecznienia. Jednak, mimo to, nie należy ustawiać jej w najciemniejszym kącie pomieszczenia, ponieważ, na dłuższą metę, może jej to zaszkodzić.
Dzięki swoim dużym i licznym liściom sansewieria bardzo skutecznie filtruje powietrze w zamkniętych pomieszczeniach usuwając z niego szkodliwe zanieczyszczenia.
Szczególnie piękne jest zabarwienie liści sansewierii. Są one na przemian jasno- i ciemnozielone.
Podsumowanie:
Rośliny w biurze nie tylko pięknie wyglądają, ale są również ważne dla klimatu, jaki w nim panuje. Neutralizują one szkodliwe substancje, a przy tym większość z nich jest również bardzo łatwa w pielęgnacji. Najkorzystniej jest zgromadzić w biurze zestaw 3-4 różnych roślin.