Agawa to popularna w Polsce roślina, choć pochodzi z krajów o zdecydowanie cieplejszym klimacie. Z tego względu uprawia się ją zwykle w donicach. Mniejsze egzemplarze doskonale nadają się do uprawy domowej. Jej głównymi zaletami jest łatwość uprawy i atrakcyjny, egzotyczny wygląd. Warto docenić tę ciekawą roślinę i poznać zasady odpowiedniej pielęgnacji agawy.
Agawa niejedno ma imię
Agawa występuje w ponad stu odmianach. Nie wszystkie jednak nadają się do uprawy doniczkowej. Niezależnie od rodzaju uprawianej agawy roślinę wyróżniają piękne liście, tworzące efektowną rozetę. Wielbiciele tego gatunku mają możliwość uprawy bardzo wielu odmian różniących się znacznie między sobą wyglądem liści. Agawy mogą być niewielkie, albo gigantyczne. Niektóre gatunki szybko rosną, watro więc zawczasu zorientować się jakie rozmiary mogą osiągnąć.
Obok najpopularniejszych rodzajów agaw, jak agawa amerykańska czy agawa Królowej Wiktorii warto poznać ciekawe choć mniej powszechne ozdobne gatunki, które staną się prawdziwą ozdobą mieszkania i domu. Liście agawy zakończone są zwykle kolcami, a zdobią je jaśniejsze pasy lub plamki. Warto wymienić w tym miejscu takie odmiany jak:
- agawa nitkowata - niewielka, z ozdobnymi pasmami na brzegach liści,
- agawa Schidigera – roślina średniej wielkości mająca kulistą formę,
- agawa Lophantha odmiany 'Quadricolor' – nietypowa ze względu na swoją wielobarwność,
- agawa Parrasana - niewielka, charakteryzująca się szerokimi, płaskimi liśćmi,
- agawa koci ogon – wyróżniają ją liście bez kolców.
- agawa stricta – nieduża, o bardzo wąskich liściach.
Różnorodność odmian tej rośliny sprawia, że znajduje swoich wielbicieli z łatwością rozróżniających poszczególne gatunki. Wiele osób decyduje się na uprawę najpopularniejszych odmian.
Agawa amerykańska – popularny gigant
Agawa amerykańska to odmiana osiągająca znaczne rozmiary. Jej liście mogą osiągnąć nawet 30 centymetrów szerokości i 2 metry długości. Liście agawy amerykańskiej są grube i sztywne. Tworzą okazałą, ozdobną rozetę. Pod koniec życia roślina wytwarza okazały pęd, który zwieńczony jest na szczycie wielkim kwiatostanem. Kwiaty agawy amerykańskiej są zielonożółte, w kwiatostanie znaleźć można także rozety potomne. Kwitnienie agawy oznacza koniec życia rośliny. W ciepłym klimacie następuje po około 10 latach, w klimacie chłodniejszym cykl życia rośliny wydłuża się – może trwać nawet 50 lat. Ze względu na rozmiary rośliny, po kilku latach nie nadaje się do niewielkich mieszkań. Okazałe egzemplarze zdobią często obszerne hole i przestrzenie budynków użyteczności publicznej.
Agawa królowej Wiktorii – odmiana miniaturowa
Osoby nie dysponujące ogromną przestrzenią do zazielenienia mogą zainteresować się ciekawą odmianą jaką jest Agawa królowej Wiktorii. Roślina tworzy gęstą, rozłożystą rozetę składającą się z liści o długości 15-20 cm. Jest niewielka, a dorosłe okazy osiągają do 30 centymetrów wysokości. Liście agawy Królowej Wiktorii są zielone i mięsiste. Tworzą efektowną, rozłożystą rozetę. Podobnie jak inne agawy po wypuszczeniu kwiatostanu – umiera.
Jakie warunki polubi agawa
Agawa jest rośliną prostą w uprawie. Z tego względu nadaje się zarówno dla osób, które mają doświadczenie w uprawie roślin doniczkowych, jak i dla takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę. Warto pamiętać o dwóch rzeczach, które są agawom niezbędne do życia – jest to słońce i umiarkowanie wilgotne podłoże.
Posiadając ogród albo taras warto zagospodarować na nim miejsce dla agaw na okres wegetacji. Od wiosny do jesieni rośliny te potrzebują stanowiska słonecznego i służą im wysokie temperatury oraz suche powietrze. Zimą, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku należy przenieść je do domu. Powinny zajmować stanowisko słoneczne, a jednocześnie chłodne i przewiewne.
W swoim naturalnym środowisku agawy są roślinami pustynnymi. Podłoże, w którym agawy czują się najlepiej powinno być dość lekkie i przepuszczalne. Dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi do sukulentów i kaktusów. Ten rodzaj podłoża chroni agawy przed przelaniem, które może znacznie zaszkodzić roślinie. Podlewanie agawy zależne jest od pory roku. Latem podlewamy je dość obficie raz lub dwa razy w tygodniu. Z kolei zimą podlewamy agawy rzadziej i mniejszą ilością wody. W mięsistych liściach agawy magazynują wodę, a jej nadmiar w podłożu może spowodować zdecydowanie więcej strat niż przesuszenie.
Zabiegi pielęgnacyjne dla agawy
Jak każda roślina, także agawa lubi nawożenie. Warto pamiętać, że najlepiej jest nawozić roślinę w okresie wegetacji - od kwietnia do września. W przypadku agaw dobrze sprawdzą się nawozy do kaktusów i sukulentów.
Regularnie warto także czyścić liście agawy – można wstawić całą roślinę pod prysznic, albo też cierpliwie przecierać pojedyncze liście z pomocą wilgotnej ściereczki. Odświeżone liście są jeszcze bardziej ozdobne, odzyskują połysk i blask.
Rośliny powinno się przesadzać, kiedy doniczka staje się zbyt mała. Większe okazy raz na kilka lat, mniejsze nawet raz do roku. Podczas przesadzania można także rozmnożyć roślinę, tworząc sadzonki.
Warto podkreślić, że agawa rzadko sprawia problemy w uprawie. Raczej nie atakują jej szkodniki, które stanowią największe zagrożenie dla roślin domowych. Najwięcej szkód może przynieść przelanie rośliny. Jeśli ten stan utrzymuje się długo, może doprowadzić do gnicia korzeni.
Agawy są roślinami o wielu obliczach. Pięknie zdobią nie tylko dom i mieszkanie, ale także tarasy i ogrody. Warto zainteresować się agawą - jest to piękna i egzotyczna roślina, która wymaga minimum zabiegów pielęgnacyjnych, a jest bardzo wdzięczna i efektowna.